Önder İşleyen: “Eğer bu felaketten çıkacaksak, önce iktidardan hep birlikte kurtulmalıyız”

Maraş depreminin en çok hasar açtığı illerin başında gelen Hatay’da, SOL Parti dayanışma noktası kurdu. Depremin Hatay’da ekilerine dair konuşan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Bugün hala hayata tutunmaya çalışan insanlara ulaşılamadı. Çünkü günlerdir zaten gönüllüler çok ama ekipman yok. Dolayısıyla tam bir çaresizlik hakim” dedi.

Önder İşleyen: “Eğer bu felaketten çıkacaksak, önce iktidardan hep birlikte kurtulmalıyız”
Yayınlama: 11.02.2023
A+
A-

Zehra Değirmenci-Sibel Kahraman

6 Şubat’ta meydana gelen 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından büyük yıkım yaşayan Hatay’da gönüllüler dayanışmayla depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Defne ilçesinde bir spor salonunu dayanışma noktası haline getiren SOL Parti, burada toplanan yardımları insanlara dağıtıyor.

‘HATAY’DA HALK SAĞLIĞI TEHLİKESİ VAR’

Hem deprem sonrası yaşanan süreci hem de burada yapılan yardımları değerlendiren SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, Hatay’da tablonun günlerdir değişmediğini ve sürecin dağınık ilerlediğini, organizasyonun olmadığını dile getirdi. Arama kurtarma çalışmalarının yetersiz olduğunu ifade eden İşleyen, “Bugün hala hayata tutunmaya çalışan insanlara ulaşılamadı. Çünkü günlerdir zaten gönüllüler çok ama ekipman yok. Dolayısıyla tam bir çaresizlik hakim. Onun ötesinde burayı herhangi bir çadır, temizlik, tuvalet organizasyonu yok. Halk sağlığı sağlığı tehlikesiyle halk karşı karşıya kalmış durumda.” dedi.

‘HATAY HALKINI AYAKTA TUTAN DAYANIŞMA OLDU’

Depremden günler sonra yardımların gelmeye başladığını ifade eden İşleyen, gelen yardımların da toplumun dayanışması sonucu ulaşabildiğini ve insanların moral olarak bu dayanışmayla ayakta kalabildiğini söyledi.

Bir tarafta elinde bütün yetkilerini bulunduran iktidarın, bir tarafta da yetkisi olmadığı halde gücü olup bu gücü örgütlülüğünden ve dayanışmadan alan toplum olduğunu kaydeden İşleyen, o toplumun Hatay’ı ayakta tuttuğunu açıkladı.

‘YENİ BİR TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Sonuna kadar deprem bölgesindeki insanlar ile dayanışma içinde olma sorumluluğunu üstlendiklerini ifade eden İşleyen, deprem bölgesinin ve Türkiye’nin yeniden kuruluşa ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Yaşanan felaketin büyüklüğüne tanıklık ettiklerini belirten İşleyen, “Eğer Türkiye yeniden kurulacaksa ve eğer bu felaketten çıkacaksa ve bunu gerçekten kötülüğün yerine iyiliğin, sevginin, dayanışmanın çoğaldığı, bu insanların hiçbirinin bir daha böyle bir çaresizliğe düşmediği Türkiye kuracaksak önce bu iktidardan hep birlikte kurtulacağız. Ondan sonra burada gösterdiğimiz dayanışmanın, örgütlülüğün gücüyle yeni bir Türkiye için mücadele edeceğiz.” dedi.