Öğretmen maaşı açlık sınırının altına düştü

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Deniz Demir, “Öğretmen maaşının açlık sınırının altına düştüğünü ve yoksulluk sınırının öğretmen maaşının 3, 5 katına çıktığını” kaydetti.

Öğretmen maaşı açlık sınırının altına düştü
Yayınlama: 28.06.2023
A+
A-
CHP heyetiyle birlikte Eğitim İş Sendikası’nı ziyaret eden CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir ziyaret sonrası açıklamalarda bulundu.
Ülkemizin içine düştüğü ekonomik tahribatta geçinebilmenin mucize haline geldiğini söyleyen Demir şöyle konuştu:

Öğretmen maaşı, açlık sınırının da altına düştü
“Büro Emekçileri Sendikası’nın mayıs ayı araştırmasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırının 12 bin 732 lira, yoksulluk sınırının ise 40 bin 661 lira oldu. Göreve yeni başlayan bir öğretmen ise 11.500 lira maaş alıyor. Yani yoksulluk sınırı öğretmen maaşının 3,5 katı. Araştırma sonucuna göre öğretmen maaşı, açlık sınırı olan 12 bin 732 liranın da altına düşmüş durumda. Bu büyük bir utançtır, evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan, barınamayan, beslenemeyen öğretmenler ne yapacak?
KENTLERDE ÇALIŞACAK ÖĞRETMEN KALMAYACAK!
Evinin kirasını ödeyemeyen, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan, barınamayan, beslenemeyen öğretmenleri görmezden gelemezsiniz, 25 yıllık bir öğretmen 14 bin 200 TL maaş alıyor. Bu öğretmenimiz nasıl geçinecek, hangi psikolojiyle çocuklarımızı yetiştirecek. Böyle giderse başta büyükşehirler olmak üzere kent merkezlerinde çalışacak öğretmen bulamayacak hale geleceğiz. En düşük öğretmen maaşının asgari ücretin 3 katı seviyesine çıkarılması zaruri hale gelmiştir, bu da 35 bin TL’lik bir rakama tekabül etmektedir. Bunun için mücadele edeceğiz.”
 
ATANMAYAN ÖĞRETMENLER 
Ataması yapılmayan öğretmenlere ilişkin de açıklamalarda bulunan CHP’li Demir sözlerini şöyle sürdürdü:
“2022 yılında KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek oturumuna 1 milyon 180 bin 552 aday, Eğitim Bilimleri oturumuna da 421 bin 140 aday katıldı. Önceki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından 100 bin atama sözü verilmiş olmasına karşın 8 Mayıs’ta 45.000 öğretmen ataması yapıldı. Verilen söz, yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından tutulmalı ve KPSS 2022 puanıyla ek atama yapılmalıdır.”
Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.