Ödüllü film ‘Kar ve Ayı’ 8 Eylül’de vizyona giriyor

Merve Dizdar ve Saygın Soysal’ın başrollerini paylaştığı ‘Kar ve Ayı’ filmi 8 Eylül’de vizyona girecek. Altın Portakal Film Festivali’nden ödülle dönen film, yönetmen Selcen Ergun’un ilk uzun metraj çalışması olarak öne çıkıyor.

Ödüllü film ‘Kar ve Ayı’ 8 Eylül’de vizyona giriyor
Yayınlama: 01.08.2023
A+
A-

Türkiye’de 8 Eylül’de gösterime gireceği açıklanan ‘Kar ve Ayı’, dünya prömiyerini 47. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Film Türkiye prömiyerini yaptığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film’ ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödüllerine layık görüldü.

‘Kar ve Ayı’ filminin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Selcen Ergun, filmi Yeşim Aslan’la beraber kaleme aldı.

Oyuncu kadrosunda bu sene düzenlenen 76’ncı Cannes Film Festivali’nden en iyi kadın oyuncu ödülüyle dönen Merve Dizdar, Saygın Soysal, Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Derya Pınar Ak, Onur Gürçay ve Muttalip Müjdeci gibi isimlerin yer aldığı film, sert kış koşullarının hüküm sürdüğü uzak bir kasabaya atanan genç bir hemşirenin oradaki ataerkil düzen, sır ortaklıkları ve şüpheyle yüzleşme hikayesini takip ediyor.

Psikolojik gerilim türündeki film, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yanı sıra uluslararası festivallerden de birçok ödülle döndü.

ABD’nin köklü festivallerinden 66’ncı San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde de Yeni Yönetmenler Ödülü’ne, Belgrad Uluslararası Film Festivali’nde Eleştirmenler Ödülü’ne, Brüksel Cinemamed Uluslararası Film Festivali’nde de Cineuropa Ödülü’ne layık görüldü

Film son olarak Frankfurt Türk Film Festivali’nden En İyi İlk Film Jüri Özel Ödülü ve Bergwelten Film Festivali’nden de En İyi Film Ödülü’nü aldı.

Haber Merkezi