Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin’i tanıma kararı aldı

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin devletini tanıyacaklarını duyurdu. Üç ülkenin kararı 28 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. İsrail, Filistin devletini tanıyacağını duyuran İrlanda ve Norveç’teki büyükelçilerini geri çağırma kararı aldı.

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin’i tanıma kararı aldı
Yayınlama: 22.05.2024
A+
A-

Norveç, İrlanda ve İspanya bugün Filistin’i resmi olarak tanıyacaklarını duyurdu. Tarihi hamle İsrail tarafından kınandı. İsrail, Norveç ve İrlanda’daki büyükelçilerinin derhal geri çekilmesi kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı karardan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Norveç, Başbakanı Jonas Gahr Støre, “Tanınma olmadan Orta Doğu’da barış olamaz” diyerek açıkladığı kararla Norveç’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla Filistin’i 28 Mayıs’ta tanıyacağını duyurdu. Gahr Støre, “Filistin devletini tanıyarak, Norveç Arap barış planını destekliyor,” dedi.

KARAR KOORDİNELİ ALINDI

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, beklenen duyuruyu parlementoda yaptı ve ülkesinin 28 Mayıs’ta bir Filistin devletini tanıyacağını söyledi.

Norveç ve İspanya’nın ardından İrlanda Başbakanı Simon Harris de, İrlanda’nın Filistin’i resmi olarak tanıyacağını duyurdu. Harris bu kararın İspanya ve Norveç ile koordineli bir şekilde alındığını söyledi ve ilerleyen haftalarda İrlanda, Norveç ve İspanya’nın bu kararını Avrupa ülkelerinde daha ülkenin de takip edeceğine inandığını söyledi.

TÜRKİYE KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

İrlanda, Norveç ve İspanya’nın Filistin’i tanıma kararlarını duyurmasının ardından Dışişleri Bakanlığı memnuniyet ifade eden bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ‘Filistin’in tanınması, uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın gereğidir’’dedi. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin daha fazla sayıda ülkenin Filistin’i tanıması yönünde çaba harcamayı sürdüreceğini ifade etti.

Haber Merkezi