Nilüfer’de okul sorunu: Muhtarlar ve Kent Konseyi okul talebiyle imza topluyor

Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki eğitim sorunu gidermek için Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi ve mahalle muhtarları başlattıkları bir ‘okul talebi’ kampanyası kapsamında topladıkları 3 bin 500 imzayı Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ettiler. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan muhtarlar, bölgenin ihtiyacını karşılayacak sayı ve nitelikte okul talep etti.

Nilüfer’de okul sorunu: Muhtarlar ve Kent Konseyi okul talebiyle imza topluyor
Yayınlama: 13.09.2023
A+
A-

Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi ve mahalle muhtarları, bölgedeki eğitim ihtiyacını vurgulamak ve çocukların eğitim hakkını savunmak amacıyla bir araya geldi. Bu sorunun çözümüne yönelik başlatılan okul talebi kampanyası kapsamında 3,500 imza toplandı ve imzalar Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Özel okulların yaygınlaşmasının ardından devlet okullarının önemli bir ihtiyaç haline geldiğini belirten Altınşehir Mahallesi Muhtarı Melahat Şanal, özellikle son iki yılda yüksek enflasyon ve artan yoksulluk nedeniyle özel okul ücretlerinin yükselmesi, orta gelirli ailelerin çocuklarını özel okullara gönderme imkanını sınırladığını ifade etti.

TÜİK’in 2022 verilerine göre, toplam nüfusu 104,951 olan 6 mahallede 5-14 yaş arası öğrenci nüfusunun 16,728 olduğuna dikkat çeken Şanal, “Ertuğrul Mahallesi 60 yıl önce köy statüsünde olmasına rağmen bir ilkokula sahipken, bugün 10 yıldır sürdürdükleri eğitim hakkı mücadelesine rağmen halen bir ilkokula sahip değil.” dedi.

Devlet okullarının toplam kontenjanının 4 bin 238 olduğunu ancak bu bölgede 16,728 öğrenci bulunduğunu vurgulayan Şanal, çocukların eğitim hakkının engellendiğine dikkat çekti.

Bölgedeki devlet okullarının yetersizliği nedeniyle öğrencilerin özel okullara gitmek zorunda kaldığına ve öğretmenlerin de güvencesiz çalışmaya mahkum edildiğine vurgu yapan Şanal, “Bütçe yok, uygun parsel yok, öğretmen yok, sponsor yok diyerek çocuklarımızı özel okullara göndermemizi söyleyen yetkililere sesleniyoruz; mahalle sınırlarımız içerisinde bu bölgenin tüm ihtiyacını karşılayacak sayı ve nitelikte, eğitim alanı olarak ayrılmış parseller mevcuttur, bütçe bulunacak, öğretmen atanacak, yapmakla yükümlü olduğunuz okullarımız yapılacak! Çünkü eğitim temel bir insan hakkıdır ve devlet her yurttaşa, kişiliğinin tüm yönlerini geliştirmesi için gereken eğitimi ulaşılabilir bir kamu hizmeti olarak sağlamakla yükümlüdür.Bugün burada çocuklarımızın kamusal, eşit, nitelikli bir eğitimin sağlandığı okullara kavuşması için mücadeleye başladığımızı ilan ediyor, eğitim hakkına ve geleceğimize sahip çıkacağımızın sözünü bir kez daha yineliyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi