Nilüfer Müzik Festivali iptal edildi!

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 2-3-4 Eylül tarihlerinde 7.’si düzenleyeceği Nilüfer Müzik Festivali,  kamp ve alkol yasağının getirilmesi sonucu Nilüfer Belediyesi tarafından iptal edildi. Nilüfer Belediye Başkanı Erdem, festivale yönelik engelleme girişimlerini yaşam tarzına müfdahale olarak gördüğünü söyledi.

Nilüfer Müzik Festivali iptal edildi!
Yayınlama: 10.08.2023
A+
A-

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 2-3-4 Eylül tarihlerinde 7.’si düzenleyeceği Nilüfer Müzik Festivali,  kamp ve alkol yasağının getirilmesi sonucu Nilüfer Belediyesi tarafından iptal edildi.

1-3 Eylül tarihlerinde Balat Atatürk Ormanı’nda düzenlenecek olan  7. Nilüfer Müzik Festivali’nin Nilüfer Kaymakamlığı kanalıyla bir engelleme girişimiyle karşı karşıya kaldığını açıklayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, festivale kamp ve alkol yasağı geldiğini söyledi.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde de benzer girişimler sonucu festival ve konser iptallerin yaşandığını hatırtlatan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Bu durumu yaşam tarzına müdahale olarak değerlendiriyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi iklim ve bu gelişmelerden gelecek adına kaygı duyuyoruz.” dedi.

Geçen yıl da festivale bir gün kala aynı engellemelere ile karşı karşıya kaldılarını hatırlatan Erdem, “Hatırlayacaksınız geçen yıl da aynı durumla karşılaşmıştık ve aynı tarihlerde Büyükşehir Belediyesi’nin kamplı bir festivaline izin verilmiş ancak festivale birgün kala bize izin verilmemişti. O nedenle bu engellemeye direndik ve geçen yıl festivalimizi kamplı yaptık. Ancak bu yıl yine aynı engelleme girişimiyle karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

2015’TEN BU YANA NE DEĞİŞTİ?

Nilüfer Müzik Festivali’nin uluslar arası standartlarda bir festival kültürünün yaşatıldığı, sektöründe marka olmuş ve kentin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlayan bir organizasyon olduğunu aktarn Erdem, “Şimdi size sormak istiyorum… Ne değişti? 2015 yılından buyana hiçbir sorun çıkmadan bu organizasyonu yaptık..şimdi ne değişti de izin verilmiyor. Bu festival Türkiye’de bir kamu kurumu tarafından düzenlenen en büyük festivaldir ve Avrupa Festivaller Birliği ‘YOUROPE’a Türkiye’den üye olan tek kamplı festivaldir. Bugüne kadar uluslar arası düzeyde pek çok ödül almış, başka festivallere ilham kaynağı olmuş, örnek alınmış bir festivaldir.
Uluslararası düzeyde ses getiren, gençlerin yıl boyunca yolunu gözlediği, en gözde sosyalleşme ve deneyim alanlarından biridir.
Biz ne yapıyoruz burada? Ülkemiz ve dünya sahnelerinin başarılı isimlerini müzikseverlerle buluşturuyoruz. İsteyen kamp alanında çadır kurup konaklayarak konserleri izliyor, atölye çalışmalarına katılıyor, yeni dostluklar ediniyor.Katılan herkes; şehir hayatının stresini, ekonomik krizin yorgunluğunu, kısıtlanan özgürlüklerle büyüyen sıkıntılarımızı dışarıda bırakıp, umutla, dostlukla, doğanın kucağında müzikle tazeleniyor.Dostluktan yana, müzikten yana, çevreden yana, özgürlükten yana herkesin mutlulukla ayrıldığı bir iş yapıyoruz.Hepsi bu…” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk’ün konuşmasından satır başları şöyle;

“Gençlerin nasıl eğleneceğiyle ilgili bir dayatmayla ve kabul edilemez bir yaşam tarzına müdahaleyle karşı karşıya olduğumuz ve Türkiye olarak utandığımız bir dayatmayla karşı karşıyayız. Bunu kesinlikle protesto ediyor ve kabul etmiyoruz. Nilfest bakıldığında dünyada birçok örneği olan uluslararası aynı zamanda şehirlerarası birçok şehirden gençlerimizin geldiği çadır onların en ekonomik şekilde bu festivale 3 gün boyunca katılabileceği ve aynı ortamda, aynı havayı teneffüs ederek müzikle birlikte kaynaşacağı ve sosyalleşeceği bir kamp mantığı. Dolayısıyla hem müziği yaşamak hem birlikteliği yaşamak için yaratılmış bir metot.

“VALİLİĞİN, GENÇLERİN ÇADIRI DIŞINDA, ALKOLÜ DIŞINDA İLGİLENECEĞİ BİR KONU YOK MU?’

Dünyada da birçok örneği var bu festivallerin. Valiliğin gençlerin çadırı dışında, alkolü dışında ilgileneceği bir konu yok mu? Gençler bu ülkeden umudunu yitirdiler. Gençler bu ülkeden bu özgürlüklerin kısıtlanmasından bugünkü ekonomik şartlardan dolayı ülkeden vazgeçme noktasına geldiler. Valilik niye bununla ilgilenmiyor da gençlerin var olan birkaç festivaline ve sosyalleşeceği bu ortamları düşünüp dertleniyor? Bunu anlamak mümkün değil. Belli bir kalıba sokmak istediğiniz gençler değil, aklı ve fikri hür, vicdanı hür gençler bu ülkeyi, bu Türkiye’yi 21. yüzyılın ülkesi yapacağını unutmayın. Gençlerimizi bir kalıba sokma zihniyetinize karşıyız. Ve bunu şiddetle protesto ediyoruz.”

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’nın konuşmasından satır başları şöyle;

“Her yıl büyük coşkuyla burada olan gençler bu yıl maalesef az önce sevgili başkanımızın söylediği gibi bu festivale katılamayacaklar. Çünkü Valiliğin kararıyla Nilüfer müzik festivali iptal edilmek zorunda kalındı. Bakın buradan iktidar sahiplerine sormak lazım. Gençlerin eğlenmesinden niye rahatsızlık duyuyorsunuz ya? Üstelik şunu da bilin ki öyle siz rahatsızlık duyuyorsunuz filan diye bu ülkenin gençleri eğlenmekten vazgeçmeyecekler. Bundan emin olun.

“HER ŞEYE RAĞMEN BU ÜLKEDE MÜZİSYENLER DE KALMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM EDECEK”

Burada yalnızca bu müzik festivalinin iptal edilmesi, gençlerin eğlenmesinin önüne geçilmesiyle sınırlı bir durum değil. Aynı zamanda bakın. Bilim ve sanat değer verilmediği yerde durmaz. Bu aynı zamanda işte hekimler için giderlerse gitsinler diyen zihniyetin müzisyenler ve sanatçılar için de bu ülkede barınma koşullarını giderek zorlaştıran bir tutumun yansımasıdır. Her şeye rağmen bu ülkede bilim insanları da sanatçılar da, müzisyenler de kalmaya ve üretmeye devam edecekler. Bu ülke bizi böyle siz istiyorsunuz diye yaşam biçimlerimize müdahale etmesine izin vermeyeceğiz. Kimse merak etmesin. Bu ülkenin gençleri bu karanlığa asla teslim olmayacaklar. Bundan sonra bu festivalleri daha güçlü bir şekilde yapmak için belediyemiz başta olmak üzere hep birlikte gençler bu ülkede kendini genç hisseden herkes birlikte bu festivalleri yapmak için çaba tüketeceğiz.”

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’ın konuşmasından satır başı şöyle;

“Gerçekten oldukça üzüntülüyüz. Az önce değerli Belediye Başkanımız kararı açıkladı. Nilüfer Müzik Festivali iptal edildi. Aslında geçen sene de biz bu durumdaydık. Yine aynı kararla karşı karşıyaydık. Ben geçen sene de iptal edilip edilmemesi konusunda ciddi bir trafik oluşmuştu. Ama artık yeter. Artık yeter diyoruz. Çünkü yaşam tarzlarına müdahale ediliyor. Konserden korkuyorlar. Çünkü karanlık zihniyetlerinin yansımasını bu şekilde sahaya yansıtıyorlar. Vali Bey’in göndermiş olduğu yasak kararı kesinlikle politik ve siyasidir. Bunun altını önemle çizmek istiyorum. Vali Bey, devlet adamlığını bir kenara bırakıp bir siyasetçi gibi tavır almıştır. Kaderin bir cilvesi mi bilmiyorum ama dün gece valiler kararnamesi yayınlandı. Bursa Valisi Aydın’a gidiyor. Buradan Topuklu Efe’ye, Özlem Çerçioğlu’na selam gönderiyoruz. Allah size kolaylık versin diyoruz. Umarız Mardin’den gelen Vali, buradan giden Valiyi aratmaz. Kültür bitmeyecek. Nilüfer’de sanat bitmeyecek, Nilüfer’de gençlerin özgürlük alanı asla sona ermeyecek.”

Haber Merkezi