Netflix Türkiye yapımlarına ilgi artıyor

Netflix’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye yapımı dizi ve filmlere Dünya’da ilgi giderek artıyor. Çeşitli ülkelerde gösterilen Netflix Türkiye yapımları pek çok kez Top10 listesinde yer aldı.

Netflix Türkiye yapımlarına ilgi artıyor
Yayınlama: 26.12.2022
A+
A-

Netlix Türkiye yapımı dizi/filmlere Dünya’nın çeşitli ülkelerinde ilgi giderek artıyor. Türkiye yapımlı dizi ya da filmler pek çok kez Netflix’in ilk 10 listesinde yer alıyor. Yapılan araştırmalar da Türkiye yapımlarına ilginin arttığını gösteriyor.

Netflix Türkiye tarafından yapılan ‘Kültürel Yakınlık Araştırması’ adlı araştırma sonuçlarına göre Dünyanın Türkiye’ye olan ilgisi katlanarak artıyor. Dijital yayın devinin toplam 7 ülkede gerçekleştirdiği araştırma, Türk yapımlarını izleyen kişilerin Türkiye’yi ziyaret etme isteğinin 2.6 kat, Türkçe öğrenme isteğinin ise 4.6 kat arttığını ortaya çıkardı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital yayın servisleri arasında lider konumda bulunan Netflix, 2022 yılı içerisinde yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen birinci sırada yer almaya devam ediyor. Dünya çapında çokça ses getiren dizi ve filmlerin yanı sıra, bölge bazlı yaptığı işlerle de adından söz ettiren servis, 2016’dan bu yana Türkiye’de de hizmet veriyor.

Türkiye özelinde bugüne dek 30’un üzerinde film ve diziye imza atan Netflix, tüm bu orijinal yapımları 190 ülkeye taşıyarak geleneksel medyadan ayrılıyor. Her ne kadar bilindik kanallar da yaptıkları dizileri yurt dışında farklı kanallara satsa da, hiçbiri Netflix kadar hızlı ve etkin bir şekilde bunu gerçekleştiremiyor. Dijital yayın devi de, söz konusu yapımların dünyanın farklı bölgelerinde yarattığı etkiyi ölçmek adına geniş bir kitleyi kapsayan kamuoyu araştırması gerçekleştirdi.

Bu yıl içinde ikinci defa gerçekleştirilen ‘Netflix Kültürel Yakınlık Araştırması’na ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den toplamda 13 bin kişi katıldı.

ARAŞTIRMA: NETFLİX’İN TÜRKİYE YAPIMLARINA İLGİ ARTIYOR

Netflix Araştırması: Türk Yapımlarına İlgi Artıyor Şahmaran

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Basis Research tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre söz konusu ülkelerde yer alan izleyiciler, Türk yapımlarına oldukça ilgili. Üyeler, sadece dizi ve filmleri izlemekle kalmıyor aynı zamanda Türk kültürünü de merak etmeye başlıyorlar. Böylece turist olarak Türkiye’yi ziyaret hacmi büyüyor ve aynı zamanda Türkçe dilini öğrenmek isteyenlerin sayısı da artıyor.

İşte maddeler halinde sonuçlar:

 • Netflix üyeleri, Netflix üyesi olmayan kişilere kıyasla Türk yapımlarını 1.5 kat daha fazla izliyor. Başka bir deyişle Netflix, yerli yapımları daha görünür kılarak Türk kültürünün yeni coğrafyalara ulaştırılmasına aracı oluyor.
 • Netflix’teki Türk dizi ve filmleri izleyen kişilerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme isteği, izlemeyenlere göre 2.6 kat daha fazla. Dünya genelinde turistik ilgisi en çok artan üç ülke ise sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.
 • Dizi ve filmler, Türkçe’ye duyulan ilgiyi de arttırıyor. Netflix’teki Türk yapımlarını izleyen kişiler arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre 4.6 kat daha fazla. Türkçe’ye ilginin en çok arttığı ülke ise ABD.
 • Netflix’teki yerli yapımları izleyenler arasında “Türk kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlerden yüzde 29 daha yüksek. Benzer şekilde Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine ilgi yüzde 27, Türk edebiyatına ilgi ise yüzde 22 oranında artıyor.
 • Netflix’teki Türk yapımlarını izleyenlerin Türk insanıyla tanışma, iş yapma isteği yüzde 27 oranında artıyor. “Türk yapımlarını izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı ise yüzde 17.
 • Araştırma, kreatif sektöre ilginin de katlanarak arttığını gösteriyor. Türk yapımlarını izleyen kişilerin Türk yönetmenlere ilgisi 4.6 kat, oyunculara ilgisi 4.9 kat artarken; oyuncuları sosyal medyada takip etme oranı tam 5.2 katına çıkıyor.

  NETFLİX TÜRKİYE YAPIMLARI DÜNYA’DA İLK 10’A GİRİYOR

  Tüm bu ilginin karşılığı olarak Netflix Türkiye tarafından hazırlanan dizi ve filmler de birçok ülkede en çok izlenen yapımlar arasına girmeyi başardı. Örneğin 2022 yılında 45 ülkede ‘Top 10 Dizi’ listelerine giren Zeytin Ağacı ve 35 ülkede aynı başarıyı tekrarlayan Yakamoz S-245 bu yapımlar arasında yer alıyor. Filmlerde ise yine bu yıl yayınlanan Sen Yaşamaya Bak 76 ülkede, Aşk Taktikleri ise 70 ülkede ‘Top 10 Film’ listelerinde yer aldı.

  Dijital yayın servisinin 2023 takvimi de oldukça kalabalık. Yayınlanacak yapımlar arasında başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in yer aldığı Şahmaran, Perihan Mağden’in aynı adlı romanından uyarlanan Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Çağan Irmak’ın yaratıcısı olduğu ve yönetmenliğini üstlendiği Yaratılan gibi çok sayıda ilgi çekici yapım bulunuyor.

  Ayzek ile Bir Gece cem yılmaz netflix

  Dizilerde olduğu gibi film tarafında da birçok yapım izleyicileri bekliyor. Nejat İşler’in başrolünü üstlendiği İyi Adamın 10 Günü, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u yıllar sonra tekrar bir araya getiren Last Call For Istanbul ve Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı Ayzek ile Bir Geceise, 2023 yılı içerisinde çıkacak olan Türkiye orijinalleri arasında yer alıyor.

NETFLİX OCAK PROGRAMI VE HABERLERİNİ BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

YAŞAM HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

Haber Merkezi