Naci Görür’den Gemlik depremi için ilk açıklama

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Gemlik’te meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı açıklamada, “Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir.” dedi.

Naci Görür’den Gemlik depremi için ilk açıklama
Yayınlama: 04.12.2023
A+
A-

Gemlik’te meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından yurttaşlar büyük korku yaşadı. Depremin ardından en çok merak edilen soru ise Marmara depreminin bugün yaşanan depremle tetiklenip tetiklenmeyeceği oldu.

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, X hesabından yaptığı açıklamada, “Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir.” dedi.

Görür açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun”

Gemlik’teki deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi?

Haber Merkezi