Naci Görür uyardı: İstanbul depremi uzak değil

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da beklenen depremin çok uzakta olmadığını söyledi. Görür minimum 7,2 maksimum 7,6 büyüklüğünde bir depremin beklendiğini kaydetti.

Naci Görür uyardı: İstanbul depremi uzak değil
Yayınlama: 26.07.2023
A+
A-

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından açıklamalarda bulundu. Adana bölgesinin hassasiyetinin devam ettiğini söyleyen Görür, daha büyük ve küçük depremlerin yaşanacağını dile getirdi.

İstanbul’da beklenen depreme dair konuşan Görür, minimum 7,2 maksimum 7,6’ya kadar b,r depremin beklendiğini ve Marmara’nın içerisinde Kuzey Anadolu fayının kuzey kolunun kırılmasını beklediklerini ifade etti.

1999 depreminden sonra 30 yıl içinde yeni bir depremin yaşanma olasılığının yüzde 62 olduğuna dair beklentilerini o tarihlerde söylediklerini aktaran Görür, “İşte 23, 24 sene geçti. Bir de Türkiye’de böyle meydana gelen büyük depremlerin, Anadolu fay zonu üzerine öyle veya böyle belirli stres eklemesini de göz önüne alırsak yani bu işin çok uzaması da mümkün değil” diye konuştu.

Haber Merkezi