Minik balıktan büyük ses: 12 milimetrelik balık 140 desibel sesiyle rekor kırıyor

Almanya’daki Einstein Sinirbilim Merkezi’nde araştırmacılar, sadece 12 milimetre boyutunda olan saydam “Danionella Cerebrum” balığının 140 desibel üzerinde ses çıkarabildiğini keşfetti. Bu minik balıkların iletişimde kullandığı düşünülen yüksek sesler, av tüfeği ateşi kadar güçlü. Araştırma, balıkların kas ve kıkırdak yapısının detaylı incelenmesiyle “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı.

Minik balıktan büyük ses: 12 milimetrelik balık 140 desibel sesiyle rekor kırıyor
Yayınlama: 02.03.2024
A+
A-

Almanya’daki Einstein Sinirbilim Merkezi’nde görevli bilim insanları, sadece 12 milimetre boyutundaki şeffaf bir balık olan “Danionella Cerebrum”un, 140 desibel üzeri bir ses üretebildiğini keşfetti. Laboratuvarlarında bulunan akvaryumlardan gelen yüksek sesler üzerine yapılan araştırmalarda, bu minik balıkların erkeklerinde hava kesesinin yanı sıra beşinci kaburgaya bitişik, vurucu bir kas ve kıkırdak yapı tespit edildi. Araştırmacılar, bu yapıların balığın kaburgasında gerilim oluşturduğunu ve kıkırdak serbest bırakıldığında hava kesesine çarparak dengelerini sağladığını ve bu süreçte 140 desibel üstü bir ses çıkardığını belirledi. Bu ses düzeyi, 12 milimetre uzaklıkta ölçülürken, 35 milimetre uzaklıkta 135 desibel olarak kaydedildi.

Şeffaf yapısı sayesinde, bilim insanları balığın kas ve beyin aktivitelerini detaylı bir şekilde gözlemleme fırsatı buldu. Araştırmacılar, “Danionella Cerebrum” balıklarının bu yüksek sesleri, iletişim amaçlı kullandıklarını öne sürüyor. 140 desibel seviyesindeki bu ses, yakın mesafeden bir av tüfeği ateşi kadar yüksek bir ses seviyesine karşılık geliyor. Bu çığır açan bulgu, “Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)” adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Haber Merkezi