Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Milli Emlak Dairesi Başkanı atandı

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne eski Avrupa Yakası Milli Emlak Daire Başkanı Çokçetin’in getirilmesi tepkiye yol açtı. Ormancılar “Bu karar, Uludağ ve benzeri milli parklarla ilgili başka hesapların olduğunu gösterir” dedi.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Milli Emlak Dairesi Başkanı atandı
Yayınlama: 27.12.2022
A+
A-

Bursa Uludağ’da kurulması planlanan Alan Başkanlığı’na tepkiler sürerken, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne eski Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanı Kadir Çokçetin getirildi. Eski Milli Parklar Genel Müdürü Hüsrev Özkara, “Milli Emlak Müdürü’nün işiyle Milli Koruma’nın işi örtüşür mü? Sadece işi alıp satmak olan, emlak üzerinden yaklaşan bir kimliği buraya genel müdür olarak getirmek Uludağ ve benzeri milli park alanlarıyla ilgili başka hesapların olduğunu gösteriyor” dedi.

SU KAYNAKLARI KİRLETİLECEK, BİTKİ TÜRLERİNE ZARAR VERİLECEK

Milli Parklar, 1983 yılında çıkarılan 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu ile beraber yasal statüye kavuşturuldu. Uzun Devreli Gelişme Planı’na göre ise Uludağ Milli Parkı alanının yüzde 84’ü Mutlak Koruma Alanı içerisinde bulunuyor. Yani bilimsel araştırmalar dışında hiçbir faaliyete izin verilmeyen insan etkisinin yasaklandığı alan olarak yer alıyor. Tüm bunlar bulunurken, AKP’li milletvekillerinin imzasıyla Uludağ Alan Başkanlığı Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda 10 Aralık’ta kabul edildi. Yeni yılda TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek olan teklifle, milli park sınırları içinde tek yetkili olan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün yetkileri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Uludağ Alan Başkanlığı’na devredilecek. Bu gelişmelerin ardından geçen günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Çokçetin’in atanması ormancıların tepkisini çekti. Aynı zamanda Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Başkanı olan Ahmet Hüsre Özkara, yapılan atamayı şöyle değerlendirdi: “Milli Emlak Müdürü’nün işiyle Milli Koruma’nın işi örtüşür mü? Sadece işi alıp satmak olan, emlak üzerinden yaklaşan bir kimliği buraya genel müdür olarak getirmek Uludağ ve benzeri milli park alanlarıyla ilgili başka hesapların olduğunu gösteriyor. Satacaklar demek ki. Sizin 61 yıldır gözünüz gibi korumaya çalıştığınız su kaynaklarını kirletecek, bitki türlerine zarar vereceksiniz.”

MİLLİ PARKTA ÇİVİ DAHİ ÇAKAMAZSINIZ?

Mevcut yasa ve kurallara kimsenin uymadığını belirten Özkara, “Atanan kişi sadece Uludağ’da değil, ilan edilen 45 milli parkta rant oluşturabilecek, rant elde edebilecek bir şey varsa buralardan faydalanmaya çalışacak. Bugün Kuşadası, taş adası oldu. Denizlerdeki kıyı kenar çizgisi hak getire… Kurallara, mevcut yasanın uygulanmasına kimsenin uyduğu yok. Nereye kadar bu devam edecek” diye konuştu. Türkiye’de korunan alanlarla ilgili ciddi tehditlerin oluşmaya başladığını ifade eden Özkara, “Korunan alanların sayısının artması iyi bir olay ama ‘içinin boşaltıldığı’ süreçler yaşanıyor. Uzun Devreli Gelişim Planları yapılmadan milli parkta çivi dahi çakamazsınız” dedi.

ANKA