Millet İttifakı’nın seçimden önce son toplantısında “Provokasyonlara dikkat” mesajı

Millet İttifakı liderleri seçimden önce son kez toplandı. Liderler, oy kullanırken “Provokasyonlara dikkat, bize güvenin” mesajını verecek, gece CHP Genel Merkezi’nde toplanacak

Millet İttifakı’nın seçimden önce son toplantısında “Provokasyonlara dikkat” mesajı
Yayınlama: 12.05.2023
A+
A-

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DEVA, Saadet ve Demokrat Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın liderleri seçimden önce son kez CHP Genel Merkezi’nde bir araya gelerek hazırlıkları ele aldı. Ortak Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve beş lider, sandıkta oy kullanırken verilecek mesajdan sonuçlar açıklandıktan sonra yapılacaklara kadar çok sayıda konuyu görüştü. Cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce’nin ise “kısa bir süre” gündeme geldiği öğrenildi.
CHP Genel Merkezi’nde perşembe akşamı geç saatlerde bir araya gelen liderler, ilk olarak Ankara mitingini ele aldı. Toplantıda, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş ile CHP Lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingde konuşması görüşü dillendirildi. Ancak İYİ Parti’nin de seçime girdiğini anımsatan Meral Akşener, bu fikre karşı çıktı ve tüm liderlerin kısa süreli de olsa konuşma yapması üzerinde anlaşma sağlandı.

İNCE MESELESİ

Liderlerin bir diğer gündem maddesi, Muharrem İnce oldu. İnce’nin çekilmesinin ittifakın yararına olabileceğini ifade eden liderlerden özellikle Davutoğlu ve Babacan’ın, “İnce’nin kendileri hakkındaki açıklamaları” nedeniyle bu görüşe karşı mesafeli oldukları bildirildi. İnce, geçen hafta Kılıçdaroğlu’na, “Davutoğlu ile Babacan’ı bu ittifaktan at” demişti.

OY KULLANMA ANI MESAJLARI

Altı genel başkan, sandık güvenliğine yönelik değerlendirmelerde de bulundu. İttifakın yüz binlerce görevlisi ile sahada olacağını bildiren liderler, seçmenin rahatlatılması gerektiğini vurguladı. Çeşitli provokasyon girişimlerine de işaret eden masa üyelerinin, oy kullanma sırasında “gerginliği azaltıcı mesajlar” verecekleri öğrenildi. Vatandaştan kendi sandığına sahip çıkmasını isteyecek liderlerin, “Bize güvenin, tahriklere kapılmayın ve gerekirse evden çıkmayın” mesajını verecekleri de öğrenildi.

ADRES CHP GENEL MERKEZİ

Altı lider, seçim gecesi programını da ele aldı. Güvenlik gerekçesiyle  son şekli verilmese de iki seçenek öne çıktı. İlk plana göre, liderler saat 21.00’e kadar seçim sonuçlarını kendi genel merkezlerinde takip edecek, sonucun şekillenmesinin ardından Kılıçdaroğlu tarafından beş partiye teşekkür ziyaretleri gerçekleştirilecek. Daha sonra tüm liderler CHP Genel Merkezi’nde buluşacak.
Diğer seçenek ise liderlerin en geç 21.00’de CHP Genel Merkezi’nde buluşması ve sonuçları Kılıçdaroğlu ile birlikte değerlendirdikten sonra süreci kendi genel merkezlerinde noktalamaları olarak belirlendi.

Kaynak/Birgün