Memur zammı için Hakem Kurulu ilk toplantısını yaptı: Son tarih 31 Ağustos

6,5 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine devreye giren Hakem Kurulu ilk toplantısını bugün yaptı. Kurul en geç 31Ağustos Perşembe günü kararını açıklayacak.

Memur zammı için Hakem Kurulu ilk toplantısını yaptı: Son tarih 31 Ağustos
Yayınlama: 26.08.2023
A+
A-

Hükümet ile Memur-Sen arasında sürdürülen kamu toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladı.

Kurul, Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Saat 10.30’da Sayıştay’da başlayan toplantı 1,5 saat sürdü.

Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na sunulmak üzere başvurusunu dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletmişti. Memur-Sen başvurusunda, toplu sözleşme masasında uzlaşılan maddelerin lehlerine genişletilmesi kaydıyla uzlaşılamayan taleplerinin Kurul tarafından bağıtlanmasını istedi.

MASADAKİ ORANLAR

Hükümet son teklifinde 2024 için toplam yüzde 25, 2025 için ise toplam yüzde 11 zam teklif etmişti. 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam isteyen Memur-Sen bu teklifi kabul etmemişti.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren maaş zammıyla ilgili gözler şimdi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun vereceği kararda olacak. Kurul, kararını en geç 31 Ağustos Perşembe günü açıklayacak.

11 üyeden oluşan kurul oy çokluğuyla karar alıyor. Kurulun kararı kesin olacak, itiraz edilemeyecek.

Haber Merkezi