Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: Enflasyon farkı zam gibi sunuluyor

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine dair konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 6 ay boyunca yaşanan sıkıntılar sonrası verilen enflasyon farkının zam gibi sunulduğunu söyledi.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: Enflasyon farkı zam gibi sunuluyor
Yayınlama: 21.08.2023
A+
A-

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yarın kamu işvereninin son teklifini vermesiyle müzakereler sona erecek.

Yarın yapılacak görüşmenin mutabakatla sonuçlanıp sonuçlanmamasının belli olmasıyla hakem kurulu süreci de başlayacak.

Görüşmeler hakkında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Merkez Bankası’nın öngördüğü enflasyon beklentileri, bizim tekliflerimizin doğruluğunu teyit etmiştir” dedi.

6 ay boyunca yaşanan sıkıntılar sonrası alınacak enflasyon farkının zam gibi sunulduğunu dile getiren Yalçın, “Halbuki, enflasyon farkı kamu işverenin jesti değil, toplu sözleşme kazanımımız ve geçmişe dönük alacağımızdır.” şeklinde konuştu.

İMZA ATTIRACAK TEKLİFİ BEKLİYORUZ

Kamu işvereninin yarın son teklifini vereceğini ve sendika olarak önemli bir karar alacaklarını belirten Yalçın, masanın ‘sonuç alma kapasitesini zorladıklarını’ vurguladı ve şunları kaydetti:

“Türkiye ekonomisinin karşı karşıya kaldığı sorunlarda hiçbir sorumluluğu olmayan kamu görevlileri olarak, emeğimizin iktisadi sıkılaşma politikalarının tasarruf kalemine dahil edilmesini kabul etmiyoruz. Kamu işvereni ve hükümetten yarın, aileleriyle birlikte 25 milyon kamu görevlisi ve emeklisini mutlu edecek ve Memur-Sen’e imza attıracak teklifi bekliyoruz.”

Haber Merkezi