Meclis Başkanı: 6 Nisan’dan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, muhalefetin erken seçime ilişkin açıklamalarına dair konuştu. Şentop,  “6 Nisan’dan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum” dedi.

Meclis Başkanı: 6 Nisan’dan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum
Yayınlama: 28.12.2022
A+
A-

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, erken seçim ile ilgili, “Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar yetkisi hem Meclis’te hem Cumhurbaşkanlığı’nda var” dedi ve ekledi: “6 Nisan’dan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum.”

“Seçimlerin normal tarihi 18 Haziran” diyen Şentop, “Seçime yönelik bir karar alınsa bile bunun süresi 60 gündür. Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar yetkisi hem Meclis’te hem Cumhurbaşkanlığı’nda var” ifadelerini kullandı.

Şentop, ayrıca, “6 Nisan’dan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, geçen günlerde parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, “Özgür Özel açıklamasında, seçimlerin mayıs ayında yapılmasını CHP yönetiminin kabul etmeyeceğini söyledi. Mayıs ayında yapılacak bir seçimi neden kabul etmiyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Bundan önceki basın toplantısında benim yaptığım açıklamayla Grup Başkanvekilimizin yaptığı açıklama arasında bir fark yok. Söylediğimiz şey şudur, diyoruz ki, nisan başına kadar yapılacak bir erken seçime biz de destek veririz, böyle bir karara. Ama nisanın ilk haftasından sonra yapılacak bir erken seçime, yani bir siyasi mühendislik eseri olan yeni seçim kanununun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki erken seçime biz destek olmayız. Bu siyaset mühendisliğinin parçası olmayız. Zaten bunun bir erken seçim niteliği de yoktur. Seçime bir, bir buçuk ay kalmışken neyin erken seçimi? Ayrıca şunun da altını çizeyim, Cumhurbaşkanının yetkisi vardır, buyursunlar kendi göbeklerini kendileri kessinler.”

Haber Merkezi