Marmara Denizi’nde bir yıl içinde 7’den büyük iki deprem yaşanabilir

“Olası İstanbul Depremi Bağlamında Hatay’ın deprem sonrası sorunları ve çözümleri” konulu panelde konuşan Prof Dr. Şükrü Ersoy, Marmara Denizi’nde bir yıl içerisinde 7 şiddetinden büyük iki tane depremin meydana gelebileceğini söyledi.

Marmara Denizi’nde bir yıl içinde 7’den büyük iki deprem yaşanabilir
Yayınlama: 24.09.2023
A+
A-

Hatay Sosyal Platformlar Birliği’nin ‘Olası İstanbul Depremi Bağlamında Hatay’ın Deprem sonrası sorunları ve çözümleri’ paneli Yenikapı Etkinlik Alanı’nda yapıldı. Panele Prof Dr. Şükrü Ersoy, Prof Dr. Fuat Ercan Doç Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu ve Prof Dr Mehmet Nuray Aydınoğlu katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise mimar Osman Güdü yaptı. Hatay’ın deprem sonrası sorunları ve çözümlerinin konuşulduğu panelde ilk sözü Prof Dr. Şükrü Ersoy aldı. ‘Türkiye’de neden deprem oluyor’ sorusunu cevaplayan Ersoy, Marmara depremine dikkat çekti ve bir yıl içinde 7 den büyük 2 depremin olabileceğini söyledi.

BİR YIL İÇİNDE İKİ BÜYÜK DEPREM YAŞANABİLİR

1912 yılında 7.4 büyüklüğündeki Şarköy depremi ve 1999 yılındaki Kocaeli depremlerini hatırlatan Ersoy, “Marmara Denizi’nde iki gerilimin olduğu ara mutlaka birleşecek. Mutlaka birleşecek ve 7’den büyük bir deprem verecek. Şu alan, sarı alan mutlaka İstanbul Marmara Denizi’ndeki depreminin şu özelliği var. Bir yıl içerisinde iki tane yediden büyük deprem oluşturabilir. Kocaeli’de bu oldu zaten. Kocaeli, ardından Düzce oldu. Santimetre mertebesinde birbirinin devamıydı.” dedi.

MARMARA DEPREMİ DÜNYAYI ETKİLER

Marmara’da Türkiye nüfusunun üçte birinin yaşadığını, konut açısından bölgede 6 milyona yakın, sadece İstanbul’da ise 2 milyona yakın bina olduğunu hatırlatan Ersoy, “Marmara’da ve İstanbul’daki bir deprem İstanbul’un sorunu değil. Türkiye’nin sorunu değil. Dünyada önemli bir sorun yaratabilir. Çünkü kıtalar arası bir köprü. Bu köprünün ortadan kalkması, yıkılması dünyayı etkiler. O bakımdan bu işin şakası yok. Marmara depremine mutlaka bir şeyler yapılmalı.” şeklinde konuştu.

ANKA