Maraş’ta onlarca kişi göçük altında: ‘Ne Kızılay ne AFAD ne AKUT gelmedi

Depremin en yoğun hissedildiği Kahramanmaraş’ta insanlar yardım bekliyor. Çaresizce enkaz başında yakınlarından gelecek umutlu haberleri bekleyen yurttaşlar yıkılan binanın 5 ay önce yapı denetiminin yapıldığını ve sağlam raporu verildiğini söyledi.

Maraş’ta onlarca kişi göçük altında: ‘Ne Kızılay ne AFAD ne AKUT gelmedi
Yayınlama: 08.02.2023
A+
A-

Zehra Değirmenci/ Sibel Kahraman

Merkez üssü Kahramanmaraş’ta Pazarcık ilçesi olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından 10 ilde büyük yıkım meydana geldi. Yıkımı en şiddetli şekilde yaşayan yerlerin başında ise Maraş geldi. Maraş’ın Onikişubat ilçesi Şazi Bey Mahallesi’nde birçok bina enkaz haline geldi. Ayakta kalan binalar ise yıkılma tehlikesi yaşıyor. Enkaz başında çaresizce yakınlarını bekleyen insanlar, arama kurtarma ekiplerinden gelecek umutlu bir haber bekliyor.

Mahallede yaşanan yıkıma dair konuşan bir depremzede, pek çok kişiye mezar olan ve enkaz altında kurtarılmayı bekleyen Hünkar apartmanının yaklaşık 15 yıllık bir bina olduğunu, 5 ay önce de yapılan denetlemelerde yapı sağlamlık raporlarının verildiğini söyledi.

Bir başka depremzede ise kendisinin de Maraş’ın farklı bir bölgesinde enkazdan kurtulduğunu, Hünkar Apartmanı’nda ise kendi ailesinden 25 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Aynı mahallede bulunan Burç Apartmanı önünde enkazdan gelecek bir ses bekleyen yurttaşlar da Urfa’dan geldiklerini, enkaz altındaki akrabalarını kendi imkanlarıyla çıkarmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Depremin üçüncü gününde ekiplerin enkaza ulaştıklarını söyleyen yurttaş, “Burada 2 kişiyi sağ çıkardık. Diğerlerini de kendi imkanlarımızla çıkardık. İmkanlar kısıtlı. Urfa’dan geldik. Herhangi bir yardım yok. Bugün geldiler. Buradaki vinç bugün geldi. Daha başlamadı. Ekskavatör daha önce buradaydı. O da zaten sivil.” dedi.

Enkaz bölgesinde dağıtılan yemekleri insanların kendi imkanlarıyla dağıttıklarını söyleyen yurttaş, “Devlet tarafından kurtarma ya da başka hiçbir şey yok. Isınmak için arabalarda kalıyoruz. Ne bir Kızılay var ne bir AKUT var ne de AFAD var. Bugün herhalde Cumhurbaşkanı gelecek diye bu araçlar geldi. Daha önceden kimse yoktu. Üç günden beri buradayız, hala duruyor. Canlı görüyoruz ama müdahale edemiyoruz, kurtaramıyoruz. Kendi araçlarımızla kurtarıyoruz. Kendimiz insanları çıkarıyoruz, eğer sağ varsa sağ çıkarıyoruz.” dedi.