MAK Araştırma Başkanı: Seçimi muhalefetin ortak adayı kazanabilir

Katıldığı bir programda konuşan MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, 2023 seçimlerinde Altılı Masa’da bir anlaşmazlık olmaması ve HDP’nin desteğinin alınması halinde muhalefetin ortak adayının seçimi kazanabileceğini söyledi.

MAK Araştırma Başkanı: Seçimi muhalefetin ortak adayı kazanabilir
Yayınlama: 25.12.2022
A+
A-

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, TELE1’de katıldığı programda 2023 Haziran ayından yapılması planlanan seçimlere dair konuştu.

Cumhur ve Millet ittifaklarının oy oranlarına dair değerlendirmede bulunan Kulat, ”Şu anda Cumhur İttifakı elimizdeki veriler açısından baktığımızda yüzde 40 bandında, altılı Masa da yüzde 45 bandında kendini gösteriyor daha ziyade.” dedi. Geri kalan 15 puanlık seçmenin de yaklaşık yüzde 10’unun HDP’li seçmen olduğunu, geri kalanların ise diğer partilerde toplandığını ifade etti.

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne dair konuşan Kulat, elde edilen verilere göre Altılı Masa’da da herhangi bir sorun yaşanmaması ve HDP’nin de desteği alınırsa muhalefetin ortak adayının seçimi kazanabileceğini söyledi.

Kulat, “Dolayısıyla HDP’nin de desteğini almasıyla birlikte -bunda Altılı Masa’nın aday belirlemesinde önemli bir formülasyondur aynı zamanda- bugün itibariyle bir seçim olması durumunda Altılı Masa bileşenleri eğer masada bir sorun yaşanmazsa, beraber hareket etme kabiliyetinde bir sorun yaşanmazsa -şu ana kadar böyle bir sorun görünmüyor- bu maç 57’ye 43 gibi 56’ya 44 gibi duruyor şu an itibarıyla” dedi.

Haber Merkezi