Mağazası boşaltılan esnaf: Bu yağma değildir, helali hoş olsun

Deprem sonrası giyim mağazasındaki ürünleri alınan Antakyalı esnaf Metin Akın, “Yağmaladı’ kelimesini kabul etmiyorum, ihtiyaçları için aldılar” dedi.

Mağazası boşaltılan esnaf: Bu yağma değildir, helali hoş olsun
Yayınlama: 11.02.2023
A+
A-
 

Maraş merkezli depremlerin ardından bölgede temel ihtiyaçlara erişimde büyük zorluklarla karşılaşıldı. Depremin ilk günlerinde devletin ilgili birimlerinin gelmediği ve yardımların ulaştırılamadığı kentlerde depremzedeler temel ihtiyaçlarını marketlerden ve dükkanlardan karşılamak zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise depremin etkilediği 10 ilde ilan ettiği 3 aylık OHAL’e “yağmacılığı” gerekçe gösterdi. Bu sırada sosyal medyada da “yağmacılık”, “hırsızlık”, “linç” ve “özel hareket müdahalesi” görüntüleri yaygınlaştırıldı.

‘HELALİ HOŞ OLSUN’

Hatay Antakya’da giyim mağazasındaki ürünleri alınan Metin Akın, Sputnik’e konuştu. Akın, “Depremden sonra ne yaşadınız” sorusu üzerine şu ifadeleri kullandı: “Depremden sonra geldiğimizde dükkanın camları kırılmıştı. İnsanlar zaten yağmurda çıplak çıkmıştı. İçerideki kıyafetleri giyisileri mecburen almak zorundalardı yani. Ben ‘yağmaladı’ kelimesini kabul etmiyorum burada. İhtiyaçları için aldılar herkes soğukta. Çocuğuna, kendine… Helali hoş olsun.”

Haber Merkezi