Madımak’ta katledilenler anıldı: ‘Adalet sağlanana kadar yüreğimiz soğumayacak’

2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli’nde katledilen 33 aydın katliamın 30. yıldönümünde Sivas’ta anıldı.

Madımak’ta katledilenler anıldı: ‘Adalet sağlanana kadar yüreğimiz soğumayacak’
Yayınlama: 02.07.2023
A+
A-

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a gelen yazar ve sanatçılardan oluşan 33 aydın, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta kaldığı otelde yakılarak öldürüldü. Katliamın 30. yıldönümünde gericiler tarafından katledilenler Sivas’ta anıldı.

Yapılan yürüyüşte ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, şunları söyledi:

“Şu felsefeye önem vermek lazım: ‘İncinsen de incitme…’ Düşmanınızın bile insan olduğunu unutmayın. Siz ağır gelen sözü başkasına söylemeyin. Düşünün ki; canlar burada 30 sene önce gerçekten çok acı bir katliamla karşı karşıya kaldı. Unutmamamız lazım, unutturmamamız lazım. Bunların bir dahaki sefer olmaması için olmaması için de mutlaka suçluların adalet önüne çıkıp yargılanması lazım. Kamu vicdanının rahatlaması lazım. Kamu vicdanı rahatlamadıktan sonra her sene buraya geleceğiz, bu acıları unutturmayacağız. Bunların hesabını da mutlaka sormak durumundayız. Böylesine bir ölüm, böylesine bir katliam, böylesine bir vahşet; dünyada hiç görülmemiştir. Bunun hesabını soracağız. Her sene Sivas’ta olacağız ve Sivas’ı unutturmayacağız.”

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Madımak katliamını neredeyse sahiplenici konumda bulunan iktidara dair bir değişim talebinin bulunduğunu ifade eden  Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Bu ülkede bütün halklar ve inançların kendi kültürlerini, dillerini, inançlarını yaşatabilecekleri bir ortam, kaçınılmaz olarak önümüzde duruyor. Biz de dün olduğu gibi bunun mücadelesini; bugün burada Alevilerle, yarın da diğer mücadele alanlarında, diğer arkadaşlarımızla birlikte vermeye devam edeceğiz.” dedi.

“ADALET SAĞLANANA KADAR YÜREĞİMİZ SOĞUMAYACAK”

Yürüyüşe katılan bir diğer isim ise CHP Grup Başkanı Özgür Özel oldu. Adaletin sağlanmaması nedeniyle Madımak’taki acının hala devam ettiğini dile getiren Özel, adaletin olmamasının en önemli sebebinin ise bu davanın, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına rağmen zaman aşımına uğratılmış olması şeklinde ifade etti.

Özel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaman aşımını savunan bir tane hukukçu var, bir de ülkeyi yöneten var. İkisi, yani Recep Tayyip Erdoğan ve mahkemenin hâkimi dışında bu davada zaman aşımını yakıştıran, uygulanması gerektiğini söyleyen yoktur. Bu bir insanlık suçudur. 30. yılda da Sivas’tayız. Yüreğimiz yanmaya devam ediyor. Sivas için adalet sağlanana kadar, ailelerin yüreği soğuyana kadar bizim yüreğimiz soğumayacak. Biz bu davanın arkasındayız.”

Haber Merkezi