Madenciler bir günde iki kere gözaltına alındı

Polyak Madencilik’ten sendikal çalışma nedeniyle kovulan Erdoğan Çapaklı bir aydır madenin önünde eylemdeydi. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası ile maden önünde muhatap arayan Çapaklı ve arkadaşları bir günde iki kere gözaltına alındı.

Madenciler bir günde iki kere gözaltına alındı
Yayınlama: 27.12.2022
A+
A-

Polyak Madencilik’te Kod 46 (hırsızlık ve işyeri bilgilerini deşifre etme) gerekçesiyle bir ay önce işten atılan Erdoğan Çapaklı, bir aydır Polyak madeninin önünde Bağımsız Maden İş Sendikası ile birlikte işe iade istiyor. Muhatap bulamayan madenci ve sendika madenin giriş ve çıkış kapılarını kapattığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Serbest bırakılan madenciler, madenin önüne geri döndü ve yine gözaltına alındı.

Eyleme müdahale eden güvenlik güçleri, aralarında Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

 

Bağımsız Maden İş Sendikası’nın sosyal medya hesabından, “Yerlerde sürüklenerek gözaltına alındık. Sendika başkanımız, yöneticilerimiz ve uzmanlarımız gözaltına alındı. Özyeğin/Fiba Holding’e bağlı Polyak Madencilik işten çıkardığı madenciyi geri alacak. Biz tek bir üyemiz için dahi seferberlik ilan eden bir sendikayız” açıklaması yaptı.

Haber Merkezi