Lozan’ın 100. yılı dolayısıyla Bursa’da çelenk bırakmak isteyen kurumlara polis engelli!

Lozan Antlaşması’nın 100. Yılında Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakmak isteyen kurumlara polis müdahale etti. Polis müdahalesine tepki gösteren, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan, “Biz terörist miyiz? Burada İstiklal Marşı okuyarak saygı duruşunda bulunacağız” dedi.

Lozan’ın 100. yılı dolayısıyla Bursa’da çelenk bırakmak isteyen kurumlara polis engelli!
Yayınlama: 24.07.2023
A+
A-

Türk tarihinin bir dönüm noktası olarak kabul edilen Lozan Antlaşması’nın 100. Yılı dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Bursa Barosu, 29 Ekim Kadınları Derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Heykel’de bulunan Atatürk Anıtı’nın önüne çelenk bırakmasına polis ekipleri müdahale etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan, Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyince ‘Biz terörist miyiz? Burada İstiklal Marşı okuyarak saygı duruşunda bulunacağız’ diyerek tepki gösterdi. Akdoğan açıklamanın ardından Atatürk Anıtı’nın üst tarafında toplulukla birlikte İstiklal Marşı okuyarak saygı duruşunda bulundu.

Emniyet güçleri ile karşı karşıya getirilmenin kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Akdoğan, “Bize herkesin sahip olduğu, herkesin atası olan bu anıtın önünde açıklama yapmaya izin vermiyorlar. Biz terörist miyiz? Çadır mahkemeleri kurup teröristleri İzmir sokaklarında döndüren anlayış bize burada izin vermiyor. Lozan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Şurada İstiklal Marşı okuyacağız, saygı duruşunda bulunacağız. Ve bunu yapamıyoruz. Maalesef emniyet güçleri arkadaşlarımız ki onları tenzih ediyorum. Emniyet güçleriyle bizi karşı karşıya getirdiler bu kabul edilemez. Atatürkçüler, Kemalist devrimciler bunu hiçbir zaman kabul etmeyecek. Bu ülkede zamlar açıklanırken bizim tarihi açıklama yapmamıza izin verilmiyor. Bugün hepimizin emniyet güçlerinin de orada oturan valinin de varlık nedeni Mustafa Kemal Atatürk’tür, Atatürk Milliyetçileridir. Bugün tarihe adını yazan ender günlerden bir tanesidir. Biz geri adım atmış değiliz. Evet, dediğiniz gibi utanç ortamını yaşıyoruz. Bize buna izin vermeyenler gerçekten o karşı devrim yaklaşımının önemli bir parçasıdır. Karşı devrim her zaman yenilecektir. Kemalist devrimciler kazanacaktır. Daha yüzyıllarca Mustafa Kemal Atatürk’ün yarattığı bu cumhuriyet tüm değerleriyle, ilkeleriyle devrimleriyle, tarikatlara rağmen, şeyhlere rağmen o karanlığa rağmen, gericiliğe rağmen, ilelebet payidar olacaktır. Ve tarihin o yüz karası bedbahtlar her zaman yenilecektir. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.

Haber Merkezi