Libidosu düşük erkeklerin ölüm riski daha fazla

Yamagata Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre libidosu düşük olan 40 yaş üstü erkeklerin kanser nedeniyle ölüm olasılığı neredeyse iki kat, kalp hastalığından ölme ihtimali de 1,5 kat fazla.

Libidosu düşük erkeklerin ölüm riski daha fazla
Yayınlama: 22.12.2022
A+
A-

Yamagata Üniversitesi’nden araştırmacılar son 10 yılda 21 bin kişinin kayıtlarını incelediği bir araştırma gerçekleştirdi.

Indy Türkçe’de yer alan habere göre önce verileri incelenip daha sonra araştırmacılar tarafından hazırlanan ankete 8 bin 558 erkek, 12 bin 411 kadın katıldı.

Araştırmadan çıkan sonuca göre libidosu düşük 40 yaş üstü erkeklerin kanser nedeniyle ölüm olasılığı neredeyse iki kat, kalp hastalığından ölme ihtimali de 1,5 kat fazla.

Yapılan araştırmada kadınların düşük libido nedeniyle ölüm riski arasında bağlantı bulunamadı.

Makalede yer alan ifadeye göre bu çalışma libido ve ölüm arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırma oldu.

CİNSELLİĞE İLGİSİ OLMAYAN KENDİNİ ALKOLE VERİYOR

Araştırmacıların çıkan verilere dair ortaya koyduğu teoriye göre libidosu düşük erkeklerin sağlıksız bir yaşam tarzı benimseme eğilimi daha fazla.

Buna göre cinselliğe ilgisi daha düşük kişilerin daha fazla içki içtiği, şeker hastalığına ve psikolojik sorunlara daha yatkın olduğu ve eğitim seviyelerinin de daha düşük olduğu görüldü.

CİNSELLİK KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Uzmanlar, cinselliğin uyku düzenini iyileştirebileceğini, bağışıklığı güçlendirip depresyon ve kaygıyı azaltabileceğini söylüyor. Ayrıca kalp sağlığını da iyileştirebileceğine inanıyor.

Ancak araştırma ekibi, bu konuda kesin bir yargıya varmadan önce ileri araştırmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Çünkü bu araştırmada yalnızca Japonlar yer alıyordu ve sonuçların kesinleşmesi için dünyanın farklı bölgelerinden veri gelmesi gerekiyor.

Araştırma makalesinde konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Cinselliğe ilginin ölümü önleyici etkilerinin altında yatan mekanizmaları açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor”

Haber Merkezi