Kulis: Yeniden Refah Partisi tabanı Kılıçdaroğlu’na oy verecek

Karar Gazetesi’nden Elif Çakır, Yeniden Refah Partisi’nden bazı il başkanlarının seçimlerde Erdoğan’a değil Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söylediklerini iddia etti.

Kulis: Yeniden Refah Partisi tabanı Kılıçdaroğlu’na oy verecek
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde Cumhur İttifakı’na katılma kararı alan Yeniden Refah Partisi’nin bazı teşkilatlarıyla bu karar sonrası ters düştüğü iddia edildi. Karar Gazetesi’nden Elif Çakır’ın iddiasına göre 14 il teşkilatı seçimlerde Erdoğan’a oy atmayacak.

Karar TV’de katıldığı programda konuşan Çakır, görüştüğü il başkanlarının ittifakı onaylamadığı ve bu durumun Genel Başkan Fatih Erbakan’ın bilgisi dahilinde olduğunu aktardı.

İl başkanları, “Biz hiçbir zaman AK Parti’ye oy vermedik hele de Erdoğan’a hiç oy vermeyiz. Dolayısıyla bu ittifak modelini onaylamadık ama yeniden ‘kazan kazan’ bu bize bir imkân sunuyordu. Biz de o yüzden tüm Yeniden Refah Partisi teşkilatları olarak liderimize ‘Logomuzla girelim’ dedik. Bir anket yapıldı ve bizim oyumuz şu an yüzde 7. Türkiye genelinde AK Parti’den yüzde 7 oy alıyoruz”

“KILIÇDAROĞLU’NA OY VERECEĞİZ”

Çakır’ın aktardığına göre, Erdoğan’ı desteklemeyecekleri öne sürülen Yeniden Refah il teşkilatları arasında Erzurum ve Kayseri gibi AKP’nin yüksek oy aldığı iller bulunuyor. Çakır, bu ismin ayrıca 14 ilde Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini bildirdiğini de söyledi. Buna göre, ismini gizleyen o başkan 14 ilin başkanının aldığı iddia edilen bu kararı şöyle açıkladı:

”Biz bir karar aldık (bunu liderimiz de biliyor). Yeniden Refah Partisi teşkilatları olarak milletvekili seçimlerinde kendi partimize oyumuzu vereceğiz ama Yeniden Refah Partisi Teşkilatı’ndan hiç kimse Erdoğan’a oy vermeyecek. Ben şu anda kendi ilimizde WhatsApp gruplarımız var, 14 ildeki hiçbir ilçe başkanları ve kurul yöneticileri Erdoğan’a oy vermeyeceğiz, Kılıçdaroğlu’na oy vereceğiz.”

Haber Merkezi