Küba deprem için Türkiye’ye 32 kişilik sağlık ekibi gönderdi

Küba, “beyaz önlüklü ordu” olarak anılan doktorlarını deprem yardımı için Türkiye’ye yolaldı. 32 kişilik sağlık ekibinin bugün İstanbul’da olması bekleniyor.

Küba deprem için Türkiye’ye 32 kişilik sağlık ekibi gönderdi
Yayınlama: 12.02.2023
A+
A-

Küba, Maraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye’ye 32 kişilik sağlık ekibi yolladı. Kübalı yardım ekibinin bugün İstanbul’da olması bekleniyor.

Havana hükümeti Türkiye’ye 32 doktor göndermeye hazırlandığını cuma günü açıklamıştı. Suriye’nin Küba Büyükelçisi Ghassan Obeid de Küba devlet medyasına yaptığı açıklamada 27 Kübalı doktorun Suriye’ye giderek depremden etkilenenlere yardım edeceğini söyledi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İnsani ve fedakar çalışmalarıyla Küba, dayanışmasını o ulusa (Türkiye’ye) götürecek. Profesyonel 32 kişi kurtarma görevlerine destek vermek ve insanlara yardım etmek üzere Türkiye’ye gidiyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Havana Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada da destek için Kübalı makamlara teşekkür edilerek, “Depremlerin açtığı yaraları sarmak için verdiği destekten dolayı Küba’ya minnettarız.” ifadesine yer verildi.

‘BEYAZ ÖNLÜKLÜ ORDU’ ÇOK SAYIDA FELAKET BÖLGESİNDE MÜCADELE ETTİ

1959’daki Küba Devrimi’nden bu yana ülke “beyaz önlüklü ordu” olarak anılan doktorlarını dünya genelinde felaket bölgelerine ve salgın hastalıkların yaşandığı ülkelere gönderiyor. Kübalı doktorlar 2010 yılında Haiti’deki depremin ardınan yaşanan kolera salgınıyla ve Batı Afrika’daki Ebola salgınıyla da mücadele için bu bölgelere gönderilmişti.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 20 bin 665 kişi depremde öldü Suriye’de hükümetin ve silahlı muhalefetin kontrolündeki bölgelerde arama kurtarma görevi yapan Beyaz Miğferler’in açıkladığı ölüm rakamlarının toplamına göre 3 bin 500’den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.