KONDA, ikinci tur anketini açıkladı

KONDA, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için gerçekleştirdiği anketi açıkladı. Erdoğan’ı önde gösteren şirket, anketin iki haftalık seçim sürecinin yarısında yapıldığını ve 28 Mayıs’ta sonucu etkileyebilecek üç dinamik bulunduğunu belirtti.

KONDA, ikinci tur anketini açıkladı
Yayınlama: 25.05.2023
A+
A-

Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden KONDA, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için gerçekleştirdiği seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. KONDA anketine göre, Cumhur İttifakı’nın adayı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, seçimleri yüzde 52.7 oranında oyla kazanması öngörülüyor. Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 47.3 oranında oy alacağı hesaplandı.

Şirketin açıklamasına göre, anket için görüşülen seçmenlerin yüzde 8,2 kararsız olduğunu, yüzde 2,6’sı da oy kullanmayacağını söyledi. Seçmenler orantılı bir biçimde dağıtıldığında ise tablo şöyle şekillendi:

‘İKİ HAFTALIK SÜRECİN YARISINDA…’

KONDA açıklamasında, “Bu oranların iki haftalık bir seçim sürecinin yarısında yapılmış bir ölçüme ait olduğunu hatırlatarak paylaşmak istiyoruz” notu düşüldü.

ANKET NASIL YAPILDI?

KONDA’nın internet sitesinden verilen bilgiye göre, söz konusu araştırma 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde, 34 ilin merkez dâhil 108 ilçesine bağlı 154 mahalle ve köyünde 3 bin 607 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşmeler üzerine hazırlandı. Her bir mahallede gerçekleştirilen 24 anket için yaş ve cinsiyet kotası uygulandı.

HANGİ İLLERDEKİ SEÇMENLERE SORULDU?

KONDA, araştırma kapsamında gidilen illeri şöyle sıraladı: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van.

Açıklamaya göre, araştırmanın bulgularının hata payı yüzde 95 güven aralığında +/- 1,63, yüzde 99 güven aralığında yüzde +/- 2,15 olarak hesaplandı.

ÖZDAĞ İLE MUTABAKATTAN ÖNCE YAPILDI

Anketin, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın ikinci turda Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasından önce yapılması da dikkat çekti. Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na vereceği desteğin Millet İttifakı’na ne kadar oy getirebileceği ve imzalanan mutabakatın Kürt seçmenlerin tercihini nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

28 MAYIS SONUÇLARINI ETKİLEYEBİLECEK ÜÇ DİNAMİK

KONDA açıklamasında, söz konusu anketteki bulgularını değiştirebilecek ve “28 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek” üç dinamik de anlatıldı. Şirket, şu ifadeleri kullandı:

“Birincisi, 20-21 Mayıs tarihinden seçime kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi.

İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasının ardından Ata İttifakı’nın dağılması üzerine, ittifakı oluşturan parti liderleri ve ittifak adayının seçimin 2. tur oylamasında farklı adayları destekleme kararı almaları üzerine yaşanabilecek stratejik oy kaymaları.

Üçüncüsü de bu hükümet sistemi modelinde ilk defa deneyimleyeceğimiz, 2. tura giden seçimde katılım oranı olacaktır.”

’14 MAYIS ANKETİNDEKİ SAPMA ARAŞTIRILIYOR’

KONDA’nın 14 Mayıs’taki birinci tur öncesindeki cumhurbaşkanlığı anketinde büyük ölçüde yanılması tartışma yaratmıştı. Şirket, 6-7 Mayıs arasında gerçekleştirdiği ankette, ilk turda kararsızlar dağıtıldıktan sonra Kılıçdaroğlu’nu yüzde 49.3, Erdoğan’ı yüzde 43.7 oranında göstermişti. Ankette Muharrem İnce’nin oy oranı 2.2, Sinan Oğan’ın oranı ise 4.8 olarak ölçülmüştü. KONDA, bu dönemde son bir haftadaki oy değişimi eğiliminin sürmesi halinde, Kılıçdaroğlu’nun seçimleri ilk turda kazanabileceği notunu da düşmüştü.

İlk tur sonuçlarındaki sapma üzerine, KONDA’nın bugünkü açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

“Bu bağlamda 14 Mayıs seçim sonuçlarına dair paylaştığımız bulgularda oluşan sapmanın nedenlerini anlamak için tüm süreçlerimizi gözden geçiriyoruz. Aşağıda bu kontrol adımları ve tespit notlarımızı bulabilirsiniz.”

Haber Merkezi