Kılıçdaroğlu ve Akşener’in Ahlatlıbel zirvesi sona erdi: İki lider açıklama yapmadı

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Akşener’le Ahlatlıbel’deki Çankaya Belediyesi tesislerinde bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu ve Akşener’in Ahlatlıbel zirvesi sona erdi: İki lider açıklama yapmadı
Yayınlama: 27.12.2022
A+
A-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener Ankara’da Ahlatlıbel Tesisleri’nde bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 2 saat 15 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in, görüşmede son dönemde iki parti arasında yaşanan süreci ele alması bekleniyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener akşam yemeğinde bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, görüşmenin yapılacağı Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisleri’ne saat 19.33’te ulaştı. Kılıçdaroğlu’ndan yaklaşık 10 dakika sonra Akşener de tesise giriş yaptı.

Ankara’da, Çankaya Belediyesi’nin Ahlatlıbel Tesisleri’nde gerçekleşen görüşme 2 saat 15 dakika sürdü. İki lider görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yaptı.

Ahlatlıbel, altı siyasi partinin bir araya gelerek oluşturduğu ve kamuoyunda ‘Altılı Masa’ olarak bilinen toplantıların ilkine ev sahipliği yapmıştı. CHP’nin çağrısıyla 12 Şubat’ta toplanan muhalefet liderlerinin zirvesi beş buçuk saat sürmüştü.

KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞME ÖNCESİ KURMAYLARINI TOPLADI

Öte yandan Kılıçdaroğlu, görüşme öncesinde Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) olağanüstü topladı, partide bulunan kurmaylarıyla kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı. CHP liderinin kurmayları ile görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

CHP VE İYİ PARTİ ARASINDA SON DÖNEMDE NE OLDU?

CHP ile İYİ Parti arasında bir süredir, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ikinci isimlerin yaptığı açıklamalar nedeniyle medya üzerinden tartışma yaşanıyor.

Son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na hapis cezası verilmesi ve siyasi yasak kararı getirilmesi üzerine, Akşener’in İmamoğlu ile birlikte Saraçhane mitinginde buluşması tartışma konusu olmuştu.

Kılıçdaroğlu Almanya’dayken Akşener’in İmamoğlu ile Saraçhane mitingini gerçekleştirmesi CHP içinde rahatsızlık yaratmış ve “rol çalıyor” yorumlarına neden olmuştu.

Kılıçdaroğlu, bir partinin başka bir partinin belediye başkanını aday göstermesine ilişkin yorumunun sorulması üzerine “Bir parti başka bir partinin iç işlerine karışmamalı” ifadelerini kullanmış ve bu açıklamalar da İYİ Parti’nin tepkisine yol açmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanı için kimden izin alacağız” derken, Saraçhane mitingine katılmasına yönelik tepkilere “Böyle ahmaklık görmedim” yanıtı vermişti.

Akşener şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu belediye başkanları iki partinin ittifakıyla seçilmiş belediye başkanları. Bir tek Mersin hariç diğerlerinin tümü bütün CHP’nin ve İyi Parti teşkilatlarının çalışarak seçtirdiği belediye başkanları. Dolayısıyla bu arkadaşların iyi yaptıklarından da kötü yaptığı işlerinden de mesulüz. Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanı için kimden izin alacağız! CHP üyesi olarak seçilebilirler ama onların sorumluluğu hepimize ait.”

Akşener ayrıca cumhurbaşkanı adayını Altılı Masa’nın belirleyeceğini anımsatarak, bu nedenle “bir partinin iç işi olmadığı” görüşünü savunmuştu.

 Haber Merkezi