Kılıçdaroğlu: Seçim ertelenemez, seçimden kaçmak istiyorlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ertelenmesiyle ilgili yapılan tartışmalara dair konuştu. Kılıçdaroğlu, seçim tarihinin bir an önce belirlenmesi gerektiğini belirterek, ‘Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var’ dedi

Kılıçdaroğlu: Seçim ertelenemez, seçimden kaçmak istiyorlar
Yayınlama: 14.02.2023
A+
A-

Maraş merkezli iki büyük depremin 10 ilde büyük bir yıkıma sebep olmasının ardından 14 Mayıs’ta yapılması işaret edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışma konusu oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ertelenmesi iddialarıyla ilgili gazeteci Murat Yetkin’in sorularını yanıtladı.

Seçimin ertelenemeyeceğini söylen Kılıçdaroğlu, “Anayasa çok açık. Ancak savaş halinde seçim ertelenebiliyor. Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez. Hiç kimse Anayasanın, yasaların dışında gerekçeler uydurarak kendisine özgü bir hukuk normu oluşturamaz. Anayasa var. “Türkiye hukuk devletidir” diyorsak yapılamaz” ifadelerini kullandı.

‘ANAYASA HİÇBİR YORUMA YER VERMEYECEK KADAR GAYET AÇIKTIR’

Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı AKP’li Bülent Arınç, dün yaptığı açıklamada, seçimlerin ertelenmesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Arınç’ın açıklamalarına dair şunları söyledi:

“Ne demek bir defaya mahsus? Bu ifade “bir kişiye bir sefere özgü bir hukuk normu oluşturalım” demektir. Demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz. Kaldı ki Anayasa hiçbir yoruma yer vermeyecek kadar gayet açıktır. Yine Anayasada, hiç kimseye, sınıfa, zümreye imtiyaz tanınamaz diye bir madde de var.

Bakın, büyük bir deprem oldu, farkındayız. Göç hareketleri var, farkındayız. Ancak bugünkü teknolojik imkânlarla bu sorunlar kolaylıkla aşılabilir.,

‘ADRES DEĞİŞİKLİKLERİNİ KOLAYLIKLA SAPTAMAK MÜMKÜN’

Bir kere herkesin bir T.C. numarası var. Yüksek Seçim Kurulunda herkesin kimlik bilgileri bulunuyor. Adres değişikliklerini de kolaylıkla saptamak mümkün. Seçim tarihi netleştiğinde YSK oturur çalışır, bütün bunları düzenler, seçmen listelerini oluşturur. 14 Mayıs’ta olacaksa üç ay, 18 Haziran’da, zamanında yapılacaksa dört aydan fazla zaman var. Bu süre içinde YSK görevini aksatmadan rahatlıkla yapabilir”

‘KİMSEYE ÖZGÜ HUKUK NORMU OLUŞTURULAMAZ’

Seçim tarihinin bir an önce belirlenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var. Ancak bu iradeyi YSK üzerinden hayata geçirmek yani kendi çıkarlarına göre bir defaya mahsus özel kararlar aldırmak istiyorlar. Sayın Arınç’ın açıklaması bunu gösteriyor” diyerek şunları söyledi:

“Tekrar ediyorum; kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz. Yapılması gereken, ister erken seçim olarak 14 Mayıs, ister zamanında 18 Haziran olsun, ivedilikle seçim tarihinin belirlenmesidir. Seçimden kaçmanın hiç kimseye bir yararı yoktur. Ancak zararını tüm ülke çekecektir.”

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada yıkılan binaların bir yıl içinde yeniden yapılıp hak sahiplerine teslim edileceğini açıklamıştı. Siyasetçiler Erdoğan’ın bu sözlerini seçimi erteleyeceğine dair mesaj olarak yorumlamıştı. Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı AKP’li Bülent Arınç, dün yaptığı açıklamada, “Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir” ifadelerini kullandı.

Arınç yaptığı açıklamada, “Benim seçimleri erteleme konusundaki naçizane düşüncelerim şunlardır” diyerek kendi tercihlerini şöyle açıklamıştı:

“Birinci tercihim; Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimleri birleştirilebilir. Bunun geçmişte örnekleri vardır. Bu yöntemle halka fazladan tercih hakkı verilecektir. İkinci tercihim Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri’nin ötelenerek Kasım 2023’te yapılmasıdır. Üçüncü tercihim ise ilk iki seçenekte anlaşılamadığı takdirde tüm siyasi partilerin mutabık kalacağı başka bir tarih üzerinde anlaşma sağlanmasıdır.”

Haber Merkezi