Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce’ye teklif yapıldı, biz üzerimize düşeni yaptık

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’ye teklif yaptıklarını söyledi: “Ayrıntıya girmek istemem. İşin özeti teklif yapıldı, üzerinde uzlaşı sağlanamadı. Üzerimize düşeni yaptık.”

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce’ye teklif yapıldı, biz üzerimize düşeni yaptık
Yayınlama: 05.04.2023
A+
A-

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk Televizyonu canlı yayınında Serap Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Millet İttifakı’nın milletvekili listelerini belirleme çalışmalarını devam ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ortak liste için çalışıyoruz. Önemli bir seçim Türkiye açısından. Komşularımız açısından da çok önemli. Bilime, akla, sağduyuya dayanan, kutuplaştırmayan, kucaklaştıran siyasete ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı’nın ortak politikalara dair mutabakat metni açıkladığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Eğitimden sağlığa, teknolojiden milli eğitime hayatın her alanıyla ilgili 2 bine yakın madde başlığını açıkladık. Cumhur İttifakı ne yaptı? Böyle bir şey açıkladı mı? Açıklamadı. Kamuoyu neden onları tartışmıyor, neden onları eleştirmiyor?” dedi.

‘MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ 1-2 GÜNE NETLEŞECEK’

Milletvekili aday listeleriyle ilgili ittifaktaki partilerin genel başkan yardımcılarının çalışma yaptığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Bütün seçenekler düşünüyor. Partilerin genel başkan yardımcıları çalışıyor. Önemli olan maksimum yararı nasıl sağlarız. Zaten az kaldı, 1-2 gün içinde biraz daha netleşecek” diye konuştu.

‘HER VATANDAŞ AB’YE VİZESİZ GİRECEK’

Cumhur İttifakı’ndaki partilerin seçime ayrı ayrı girmelerinin kendilerini nasıl etkileyeceği sorulan Kılıçdaroğlu, “Diğer partilerin konumuna bakıp kendimize politika oluşturmuyoruz. Seçimi kazanacağız, en geç 1 yıl içinde Türkiye’yi nefes alır hale getireceğiz. Cumhur İttifakı şunu yaptı, bunu yaptı… Ülkede her vatandaş AB’ye vizesiz girecek. Çiftçinin, üreticinin kazanacağı, istihdamın büyüyeceği, fabrikaların çalışacağı bir Türkiye hayal ediyoruz. Vizeyi kaldıracağız. Gerekli düzenlemeleri yapacağız. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz. Siz düşünce özgürlüğüne kısıtlama getirirseniz sizin ülkenizde demokrasi yoktur. Biz diyeceğiz ki, ‘Bizim ülkemizde her türlü düşünce özgürce paylaşabilir, medya özgürce yayın yapabilir’. Ben gençlere ‘Cumhurbaşkanı olunca en rahat beni eleştireceksiniz’ diyorum” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eleştiriye tahammül göstermediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Benim hatam varsa doğal olarak eleştiri olacaktır. Ben de aynı hatayı tekrar etmemeye özen göstereceğim. Erdoğan eleştiriye tahammül edemiyor, sabah insanlar gözaltına alınıyorsa bu düzen yıkım getirir. AB’nin öngördüğü bütün demokratik kuralları ülkemize getireceğiz. Emin olun, telefonla konuşurken ‘Acaba biri bizi dinliyor mu?’ Ben söylüyorum, dinliyorlar. Dinlemezseniz namertsiniz” dedi.

‘HEDEFİMİZ BİRİNCİ PARTİ OLMAK’

Parti olarak seçimden ilk sırada çıkmayı hedeflediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Hedefimiz birinci parti olmak. Bütün partilerin isteği bu. Cumhurbaşkanı seçimini de açık farkla kazanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘AFAD NİYE BUNU YAPTI?’

Trabzon ziyaretinde ilginin yoğun olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ziyaret günü için AFAD’ın kentte fırtına olacağına dair uyarı mesajına da değindi.

Kılıçdaroğlu, “AFAD niye bunu yapar bilmiyorum. Bu Meteoroloji’nin görevi. AFAD’ın ne olduğunu depremde gördük zaten. Çalışanlarına demiyorum, karar vericilere söylüyorum” dedi.

‘İMAMOĞLU VE YAVAŞ’IN HALK NEZDİNDE CİDDİ KABULÜ VAR’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adaylık konusundaki tepkisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisinin etkisinin nasıl olduğu sorulan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hayra vesile oldu. İki değerli arkadaşımız. İkisinin halk nezdinde ciddi kabulü var. Bütün engellemelere rağmen güzel şeyler yapıyorlar. Seçmen, gençler mutlu. Onlarla zaman zaman bir araya geliyoruz. Önemli olan Türkiye’nin sağlıklı bir zemini yakalayabilmesi için o inanç, heyecandan yararlanan insanların toplumun önüne çıkması lazım. Ekrem ve Mansur Bey de o inancı ve heyecanı besleyen arkadaşımız. 2 arkadaşımız Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu diye diğer belediye başkanlarımız çalışmayacak mı? Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı para bulmuş, metro yapacak, inşaat yapmaya izin vermiyorlar. Biz bu engelleri bitireceğiz.”

‘MUHARREM İNCE’YE HAKSIZ BİR ELEŞTİRİ YAPMAK İSTEMEM’

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’yle görüşmesiyle ilgili soru üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, “Teklif yapıldı. Ayrıntıya girmek istemem. İşin özeti teklif yapıldı ama üzerinde uzlaşı sağlanamadı. Bana göre üzerimize düşeni yaptık. Karşı tarafı suçlamak istemem. Karşı tarafı suçlamak gibi hakkım yok benim. (Cumhur İttifakı destekliyor iddiası) Ben Muharrem Bey’e böyle haksızlık yapmak istemem. Sonuçta beraber çalıştık. Cumhurbaşkanı adayımızdı, grup başkan vekilimizdi. Haksız bir eleştiri yapmak istemem” dedi.

‘KİMLERİ SATIN ALDIKLARINI, NELER YAPTIKLARINI BİLİYORUM’

“Adaylığıma engel olmak istediler” açıklamasıyla kimi kastettiği sorulan Kılıçdaroğlu, “Kastettiğim Cumhur İttifakı değil. 5’li çeteler, 418 milyar doları götürenler, yolsuzluk yapanlar aday olmamı asla istemediler. Bunların beslediği kesimler var. Büyük paralar döküyorlar. Ben onların nerelerde neler yaptıklarını, kimleri satın aldıklarını biliyorum. Bunları yeri, zamanı geldiğinde açıklarız” yanıtını verdi.

Haber Merkezi