KESK’ten hükümetin ikinci zam teklifine tepki: Enflasyona eşitleyen artış, sıfır artış demektir

KESK, hükümetin memur ve memur emeklilerine ikinci zam teklifine tepki gösterdi: Enflasyona eşitleyen bir artış, sıfır artış demektir! Kabul etmiyoruz.

KESK’ten hükümetin ikinci zam teklifine tepki: Enflasyona eşitleyen artış, sıfır artış demektir
Yayınlama: 17.08.2023
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci zam teklifini 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10, 2025 yılının ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için yüzde 5 olarak açıklamasına Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’ndan (KESK) ilk tepki geldi.

KESK’TEN TEPKİ

KESK, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, iktidarın eylemler karşısında teklifte artış yapmış gibi görünse de enflasyonun gerisinde olan teklifte ısrar ettiği belirtildi. Mücadele mesajının verildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Çalışma Bakanı iktidarın kamu emekçilerinin 2024-2025 tis taleplerine ilişkin ikinci teklifini açıkladı. Buna göre: 2024 yılı ilk altı ayı için % 15, ikinci altı ay için % 10
2025 yılı ilk altı ayı %6 , ikinci altı ay için % 5 artış teklif edilmektedir. Ayrıca birinci dereceye ulaşan kamu emekçilere yönelik 3600 ek gösterge için yetkili konfederasyonla çalışma yürütüleceği, disiplin suçları affı, görevde yükselme sınavlarının belli periyodlarla yapılması, hac için destek verilmesi gibi hususlar dile getirildi.

‘ENFLASYONA EŞİTLEYEN ARTIŞ, SIFIR ARTIŞ DEMEKTİR’

İktidar eylemlerimiz karşısında teklifinde bir artış yapmış gibi görünse de geride bıraktığımız 6 dönem TİS sürecinde hep karşımıza çıkan, hiçbir zaman tutturulamayan ve gerçek enflasyonun yarısına bile denk gelmeyen öngörülen enflasyonun da gerisinde olan teklifte ısrar edilmektedir. Kaldı ki enflasyona eşitleyen bir artış, sıfır artış demektir! Kabul etmiyoruz! Ricacı olmayacak, fiili ve meşru mücadeleyi esas almaya devam edeceğiz. Yandaş konfederasyonlara bir kez daha hatırlatıyoruz: Hak verilmez, alınır!”

Haber Merkezi