Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti sonrası İYİ Parti’den açıklama

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü HDP ziyaretine ilişkin, “Sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu olan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyareti sonrası İYİ Parti’den açıklama
Yayınlama: 20.03.2023
A+
A-

CHP lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretini değerlendiren İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu olan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor. İYİ Parti milletimizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak yegane çimentodur. Bu işlevini ilelebet sürdürecektir” dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini daha önce açıkladıklarını anımsatan Zorlu, şöyle devam etti: “Bu özenden asla taviz vermeyeceğiz. Bunu milletimize taahhüt ediyoruz. İYİ Parti milletimizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak yegane çimentodur. Bu işlevini ilelebet sürdürecektir.”

Zorlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Nevruz’u milleti birleştiren değerlerde buluşturan önemli bir sembol olarak gördüklerini söyledi. Zorlu, iktidar olmaları durumunda Newroz Günü’nün resmi tatil olmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Zorlu, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini bildirerek İYİ Parti’ye aday adaylığı başvurularının anbean arttığını söyledi.

Farklı illere yerleştirilen depremzedelerin bulundukları yerde ayrı bir sandık konularak oy kullanmalarının arayışı içerisinde olduklarını belirten Zorlu, “Partimizim bu yöndeki başvurusu YSK tarafından kanun gerekiyor gerekçesiyle reddedildi. Biz de bunun üzerine nasıl bir kanun değişikliği yapabileceğimizi AK Parti ve CHP gruplarıyla bir araya gelerek TBMM’ye taşımanın çabasında olduk. Ancak şu ana kadar bir çözüme varabilmiş değiliz.” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP heyetini ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine Zorlu, şu ifadeleri kullandı: “Sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu olan bir partiyi cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ediyor. Biz bu konuyla ilgili görüşlerimizi daha önce açıklamıştık. Bu özenden asla taviz vermeyeceğiz. Bunu milletimize taahhüt ediyoruz. İYİ Parti milletimizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak yegane çimentodur. Bu işlevini ilelebet sürdürecektir.”

Haber Merkezi