Bursa Keles’te hayvan alım satımı yasaklandı

Bursa’nın Keles ilçesinde çiçek hastalığının görülmesi nedeniyle küçükbaş hayvan alım satımı yasaklandı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Keles ilçesinde kuş uçuşu 10 km mesafede çiçek hastalığı yüzünden hayvan alım satımı yasaklandı.

Bursa Keles’te hayvan alım satımı yasaklandı
Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Bursa’nın Keles ilçesinde görülen çiçek hastalığı nedeniyle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruyla küçükbaş hayvan alım satımı ikinci bir emre kadar yasaklandı. Karara uymayanlar hakkında yasal işlem uygulanacağı belirtildi.

Keles İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından muhtarlara verilen talimatta ilçede son günlerde kuş uçuşu 10 km etrafındaki yerlerde görülen çiçek hastalığı nedeniyle ikinci bir emre kadar küçükbaş hayvan alım satımı yasaklandığı, kesimi yapılabileceği ve aksi durumda sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Hayvanlarda görülen çiçek hastalığı, sivrisinek, kene ve sokucu sineklerle bulaşan deri üzerinde, iç organlarda yumrulu şişlikler görülen bazen ölümle sonuçlanan viral bir hastalık olarak biliniyor.