Keles Belediye Başkanı Keskin: Slow City ile ilçe değer kazanacak

Bursa’nın önemli turizm noktalarından olan Keles’teki çalışmalara dair konuşan Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Kocayayla’daki turizmi hareketlendirebilmek adına birtakım çalışmaları ortaya koymaları gerektiğini, böylelikle Slow City olunca ilçenin değer kazanabileceğini söyledi.

Keles Belediye Başkanı Keskin: Slow City ile ilçe değer kazanacak
Yayınlama: 08.01.2023
A+
A-

Bursa’nın önemli turizm noktalarından olan Keles’teki çalışmalara dair konuşan Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Kocayayla’daki turizmi hareketlendirebilmek adına birtakım çalışmaları ortaya koymaları gerektiğini, böylelikle Slow City olunca ilçenin değer kazanabileceğini söyledi.

Bursa’nın dağ ilçeleri arasında bulunan Keles, doğasıyla hafta sonları yurttaşların uğrak noktaları arasında yer alıyor. Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, ilçede faaliyet gösteren kadın kooperatifinin çalışmalarından, tarıma ve turizme kadar yapılan çalışmaları anlattı.

Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin

‘KELESLİ KADINLAR KOOPERATİF İLE HEM ÜRETİYOR HEM KAZANIYOR’

İlçenin kadınlarının ekonomik refahını artırmaya yönelik projelerinden bahseden Başkan Keskin, göreve geldiğinde ilk icraatlardan bir tanesinin kadın derneklerinin kurulmasını sağlamak olduğunu söyledi. Keskin şu anda faaliyet gösteren Kocayayla Kadınları Kalkındırma Kooperatifi’ne bir yer tahsis ederek kadınların burada salça, reçel, erişte, tarhana gibi ürünler elde ederek bunların satışıyla kendilerine bir gelir sağlayabildiklerini ifade etti.

Kooperatifin çalışmaları için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara ekipman desteği sağladığını aktaran Keskin, diğer eksiklerin giderilmesi konusunda kendilerinin de önümüzdeki süreçte katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Kadınların çalışmalarının çeşitlenmesi için diğer kadın dernek ve kooperatifleriyle ilişkilerinin güçlü olması gerektiğin vurgulayan Keskin, Kelesli kadınların şehir dışındaki etkinliklere katılabilmeleri için ulaşım desteği sağladıklarının da altını çizdi. Keskin ayrıca ilçenin kadınlarının ürettiği pastaları Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarına da gönderdiklerini, BURFAŞ’ın tesislerine de malzeme gönderebildiklerini söyledi.

‘KELES KİRAZI İYİ FİYATA SATILIYOR’

İlçenin en önemli tarım ürünleri çilek ve kiraz olarak biliniyor. Belediye Başkanı olduktan sonra kirazla ilgili çalışmalar yaptığını ifade eden Keskin, “Uludağ İhracatçılar Birliği’yle birlikte güzel bir çalışma yaptık. O çalışmamızın amacı şuydu, geçmiş yıllarda kiraz ihracatçı firmaları buradan kaçmışlar kirazlardaki kalıntı dolayısıyla. Biz bu çalışmalarla burada ihracatçı firmalarla vatandaşları buluşturduk.” dedi.

Şu an üreticilerin kirazları iyi fiyatlara satabildiklerini açıklayan Keskin, çilekle ilgili çalışmaların da devam ettiğini, piyasa fiyatları nedeniyle üretimin belli bir süre gerilese de şimdilerde çiftçilerin yeniden çilek üretimine başladıklarını aktardı.

‘YAPAY GÖLETLER İLE ÇİFTÇİNİN SU İHTİYACI KARŞILANIYOR’

Tarım faaliyetleri için sulamanın önemine değinen Keskin, mahalle ve köylerde yaptıkları göletlerle de tarımın kalkınması için çaba sarf ettiklerini aktardı.

Tarım faaliyetlerinde çalışmak için mevsimlik işçiler dönem dönem ilçeye geliyorlar. Geçmiş dönemlerde mevsimlik işçilerin konaklaması çadırlarda yapılıyorken, artık onlara tahsis edilen binalarda çalışma süreleri boyunca kalabiliyorlar. Belenören mahallesindeki bir okulun barınmaya uygun hale getirilerek işçilere tahsis edildiğini dile getiren Keskin, “Geçen sene malzemesi Büyükşehir’den, işçiliği bizden iki tane işçi barınma yeri yaptık. Bunların tuvaletleri banyoları normal yaşanabilecek vaziyette. Betonarme güzel yerlerde kalıyorlar. Tuvaletleri banyoları şofbenler var sıcak su imkanı olabilecek şeyler getiriyoruz.” şeklinde konuştu.

‘TURİZMİ HAREKETLENDİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR’

Slow City (Yavaş Şehir), çalışmalarına da değinen Keskin, bu konuda ciddi eksikleri olduğundan bahsetti. Bu ünvanı aldıktan sonra ilçeye gelecek turistlerin konaklayabileceği yerler olmadığını ifade eden Keskin, ilçenin kültürünü yansıtacak mekanlar noktasında da eksiklik yaşandığını dile getirdi. İlçenin turistik açıdan ilgi çekici hale getirilmesi için hem rafting izinlerinin alındığını hem de Kocayayla’daki bungalovların yaza hazırlandığını açıklayan Keskin, “Kocayayla’daki turizmi hareketlendirme noktasında orada birtakım aktiviteler ortaya koymamız lazım. Bunlarla ilgili çalışmalarımız olacak ki zemini hazır olsun. Bir kültür eviniz yoksa gelen iki kişi konaklatabileceğiniz yeriniz yoksa Slow City’nin kazandıracağı herhangi bir şey yok.” dedi.

Haber Merkezi