Kazakistan’da 4 bin yıllık basamaklı piramit keşfedildi

Kazakistan’ın Abai bölgesinde bulunan Toktamys köyü yakınlarında yapılan kazı çalışması sırasında, N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi arkeologları tarafından 4 bin yıllık basamaklı bir piramit bulundu.

Kazakistan’da 4 bin yıllık basamaklı piramit keşfedildi
Yayınlama: 14.08.2023
A+
A-

Tun Çağı’na ait olduğu tespit edilen; altında ayrıntılı tüneller ve labirentler bulunan mezarlar olarak kullanılan basamaklı yapılar, genellikle şekil olarak geometrik bir piramide benziyor.

Basamaklı piramit yapıları ilk olarak Mısır’da mimar Imhotep tarafından Firavun Djoser için MÖ 2667 ile MÖ 48 arasında yapılmıştı.

2014 yılından bu yana Toktamys köyü yakınlarındaki Kyrykungir kompleksi anıtında yapılan kazılarda, Hun ve Saka halklarına ait eski mezarların yanı sıra kil kaplar, yiyecekler ve küçük bronz toplar da bulundu.

‘BÜYÜK BİR HASSASİYETLE İNŞA EDİLMİŞ’

Arkeofili haberine göre, ENU arkeoloji ve etnoloji bölümü başkanı ve tarihçi Ulan Umitkaliyev yaptığı açıklamada, “Basamaklı piramit büyük bir hassasiyetle inşa edilmiş. Altıgen formlu, ortasında birkaç daire bulunan çok sofistike bir yapı.” ifadelerini kullandı.

Arkeologlar, piramidin 4.000 yaşında olduğunu ve Tunç Çağı’na tarihlendiğini söylüyor.

Her biri yaklaşık 13 metre uzunluğunda olan altı kenarlı piramidin dış duvarlarında, özellikle atlara vurgu yapan deve gibi çeşitli hayvanların tasvirleri bulunuyor. Bu durum, yapının çevresindeki at kemiklerinin keşfiyle birlikte ele alındığında, kompleksin göçebe Avrasya kültürlerine özgü bir at kültüne adanmış olduğunu düşündürüyor.

Arkeologlar ayrıca seramik, altın küpeler ve diğer takı türlerini de buldular. Umitkaliyev’e göre bulgular, Tunç Çağı’nda buranın kültürün merkezi olduğunu gösteriyor.

Haber Merkezi