Kayışoğlu: “Halkını unutan bir iktidar ülkeyi yönetmez”

Karacabey’in eski köylerini ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Sadece büyükşehirleri kazanmak amacıyla çıkarılan yasa; köyleri, beldeleri mağdur etmiş durumda. 21 yıldır ülkeyi yöneten bu iktidarın tek amacı koltuk. Çiftçimizin, esnafımızın, vatandaşımızın derdini unutan bir iktidar artık Türkiye’yi yönetemez” dedi.

Kayışoğlu: “Halkını unutan bir iktidar ülkeyi yönetmez”
Yayınlama: 05.05.2023
A+
A-

Çiftçi, esnaf, emekli ve çalışan kesimlerin kötü yönetilen ekonomi nedeniyle sıkıntıya düştüğünü dile getiren Altaca Kayışoğlu, “Bu iktidarın ne atanamayan öğretmen, ne toprağını ekemeyen çiftçi, ne hayvanını kasaba satmak zorunda kalan süt üreticisi, ne emekli, ne de çalışan umurunda. Böyle geldi böyle gitsin istiyorlar. Haydi Türkiye, 14 Mayıs’ta buna dur diyelim” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, seçim çalışmaları için gittiği Karacabey’in eski köylerinde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Büyükşehir Yasası’yla bir gecede köyden mahalleye dönüşün Karacabey’in eski köylerinden Ortasarıbey, Akhisar ve İsmetpaşa’ya CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, Kadın Kolu Başkanı Neşe Göndük Bezek, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Tanrıverdi ile birlikte giden Altaca Kayışoğlu vatandaşın sorunlarını dinledi.

2014’te çıkan Büyükşehir Yasası ile birlikte Bursa’nın bütün köyleriyle birlikte Ortasarıbey’in de köyden mahalleye dönüştüğünü hatırlatan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Ortasarıbey’in köy tüzel kişiliği devam ederken otobüs almışlar. Yasadan sonra otobüsü mecburen büyükşehir belediyesine devretmek zorunda kalıyorlar. Oysa bu otobüs varken Karacabey’le ulaşımlarını kendileri sağlayabiliyordu. Bu imkânları ortadan kalktı. Otobüsleri Burulaş’a geçti. Otobüsleri Burulaş’a geçince öğrenci servisleri de Kentkoop’e verilmiş. Kentkoop, fabrikalara yetişmek için saatleri değiştiriyor. Eskiden 7’de köyden hareket eden otobüs şimdi saat 10.00’da geliyor. Çocuklar okula yetişemiyor. Liseye gidenler Karacabey’e taşınmak zorunda kalıyor. Ortasarıbeyliler Büyükşehir Yasası’nın köylerine çok büyük zarar verdiğini belirtiyor. Sadece büyükşehir belediyelerini kazanmak için çıkarılmış bu yasa köylere, ilçelere çok büyük zararlar verdi. 14 Mayıs’ta bu çile bitecek. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’nda bu ucube yasayla mağdur olan köyler, beldeler isterlerse eski statülerine kavuşabilecekler” diye konuştu.

Çiftçinin desteklenmediğini, desteklenmeyen çiftçinin de tarlasını ekip biçmekte zorluklar yaşadığını dile getiren Altaca Kayışoğlu, “Geçen yıla göre mısırın fiyatının bu yıl daha da düşmüş durumda. Geçen yıl dekarı bin 300 liradan kiralanan tarlaların bu yılki maliyeti dekar başına 5 ila 6 bin lira arası değişiyor. Köylü, maliyetlerin 5 kat arttığını ama mısırın fiyatının düştüğünü söylüyor. Böyle giderse seneye kimse mısır ekmez, ekemez. Buğday fiyatlarının açıklanması gerekiyor. Çiftçimizin, esnafımızın, vatandaşımızın derdini unutan bir iktidar artık Türkiye’yi yönetemez. Az kaldı, 9 gün sonra halkımızı anlayan, derdiyle dertlenen bir yönetim iş başına gelecek. Ülkemizi 21 yıldır yöneten bu iktidarın tek amacı var, seçim kazanmak. Ne atanamayan öğretmen umurunda, ne toprağını ekemeyen çiftçi, ne hayvanını kasaba satmak zorunda kalan süt üreticisi, ne emekli ne çalışan… Halkını unutan bir iktidar bu ülkeyi yönetemez” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Merkezi