Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılması reddedildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılmasına yönelik dava İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesince reddedildi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılması reddedildi
Yayınlama: 13.09.2023
A+
A-

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin kapatılmasına yönelik dava İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesince reddedildi.

Mahkemede son sözü sorulan platformun Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Hakkımız da ahlaka uygunsuz olduğu gerekçesiyle açılan dava hukuksuzdur. Biz yetkililerin görevlerini yapmamaları durumunda açılmış bir platformuz. Bizim yaptığımız ahlaksızlıksa biz bu ahlaksızlığı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “Aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı” ve “Cumhurbaşkanına hakaret söylemlerinde bulunduğu” gibi iddialarla İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan fesih davasının karar duruşması bugün 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 37 Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapıldı. Duruşmaya öldürülen kadınların yakınları ve platform avukatları katıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan da duruşmayı takip etti.

TANIK NURSEL UYAR: “BİZ ARKAMIZDA BAŞKA KİMSEYİ GÖREMİYORUZ. PLATFORM KAPATILMASIN”

Tanık olarak dinlenen, şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden kadınlardan Fatma Duygu Özkanin annesi Nursel Uyar, mahkemede, “Kızımın cenazesini almaya Sakarya’daki taksiyle geldim. Bir katilin eliyle 4. kattan zorla atılarak öldürüldü. Yaşadığımı hissetmiyorum. İstanbulda ikinci ailem olarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu var. Beni aradılar cenazemiz aldık. Arkamızda başka birinin olduğunu göremiyoruz. Platformun kapatılmasını istemiyoruz kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir başka tanık Gökay Şengül ise annesi Fatma Şengül’ün katilinin ilk davada 18 yıl hapğis cezası aldığını ancak platformun müdahil olmasıyla daha sonra yapılan yargılamada cezasının 20 yıla çıkarıldığını anlattı.

Tüm tanıklar platformun kendilerinin yanında olduklarını, kapatılmaması gerektiğini, hatta desteklenmesini istediklerini belirttiler.
Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Önal mahkemedeki son sözlerinde, “Yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum. Kendi davamızda da takip ettiğimiz davalardan gibi hukukun üstünlüğünü görmek istiyoruz. Bizi aşan çok daha büyük bir şey var o da fikirler. Biz karar ne olursa olsun eşit ve güzel ülkeyi kuracağız” dedi.

FİDAN ATASELİM: BİZİM YAPTIĞIMIZ AHLAKSIZLIKSA BU AHLAKSIZLIĞI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Platformun Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise mahkemedeki son sözlerinde şunlara değindi:

“Hakkımız da ahlaka uygunsuz olduğu gerekçesiyle açılan dava hukuksuzdur. Biz yetkililerin görevlerini yapmamaları durumunda açılmış bir platformuz. Bizim yaptığımız ahlaksızlıksa biz bu ahlaksızlığı yapmaya devam edeceğiz. Biz aslında adalet mekanizmasına katkıda bulunuyoruz. Hukuksuzca açılan bu davanın politik sebeplerle açıldığını biliyoruz. Davanın zamanlaması ortada. Mücadele eden her kadının üzerine korku salmak amacıyla açılan bir dava. Bu davadan hangi karar çıkarsa çıksın biz kadın cinayetlerini durdurmaya devam edeceğiz. Biz bir bina, bir büro değiliz biz sizleriz sevgili dostlarım.”

AVUKAT LEYLA SÜREN: BU DERNEK İKİ DURUŞMA ARASI 112 DAVAYA GİRMİŞ

Platform avukatlarından Leyla Süren de son söz olarak “Biz platform avukatları öldürülen kadınların sesi olduk. Platform yargılanıyor. Bu bir ahlaksızlıktan ben bu ahlaksızlığı yapmaya devam edeceğim. Bu dernek iki duruşma arası 112 davaya girmiş. Biz durmadık kadına şiddet de durmadı. 110 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti 86’sı ne tesadüf ki yüksekten düştü ve yanlarında bir erkek vardı” dedi.

DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLDİ

Son sözleri dinleyen mahkeme davanın reddine karar verdi.

ANKA