Kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabak tatlısı nasıl yapılır? Kabak tatlısının en lezzetli halinin tarifi ne? Yemek tarifleri insanların günlük hayatında her şeyi yapabilmesine olanak sağlıyor. Bugünkü haberimizde çok sevilen tatlılardan olan kabak tatlısını ele aldık. En lezzetli kabak tatlısı tarifi sizlerle…

Kabak tatlısı nasıl yapılır?
Yayınlama: 04.02.2023
A+
A-

YEMEK TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN

Bal ve pekmezi, bal kabağını pişirdikten sonra üzerine ilave etmeniz daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlayan ve daha birçok hastalığa kalkan olan tahin ile tüketilmesi ise bal kabağı tatlısının faydasını adeta kat kat arttırıyor.

Bal kabağı tatlısı hem pratik hem lezzetli bir tatlıdır.

Kabak tatlısı pişirirken bilmeniz gereken bir tarif var; O tarifi şimdi sizlerle paylaşacağız.

– 2 kg balkabağı
– 3 su bardağı toz şeker (kabağın cinsine göre değişir, tatsız ise daha fazla şeker eklenebilir)
– 1 su bardağı dövülmüş ceviz

Cevizlerin iyi durumda ve küflenmemiş olduğundan emin olun

-Kabak tatlısı için kabağı ince ince dilimledikten sonra soyup çekirdeklerini çıkartın.

-Yıkadıktan sonra 2-3 parmak genişliğinde dilediğin uzunlukta doğrayın.

-Büyük ve yayvan bir tencereye kabakları, aralarına şeker serperek kat kat dizin.

-2-3 saat ya da bir gece ağzı kapalı olarak bekletin. Bu bekleme sırasında kabak su salacağı için pişirirken ayrıca su koymaya gerek yok.

-Geceden bekletilen kabak kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin. Arada çatalla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

-Soğuduktan sonra balkabağı tatlısı servis tabağına alınır, üzerine tahin gezdirilip dövülmüş ceviz serpilerek servis edilir.

-Dilerseniz kabakların üzerine kendi şerbetini ağdalaştırıp da gezdirebilirsiniz. Kabağın şerbetinin koyulaşması için bir sürede kapağı açık olarak pişirmelisiniz.

-Aynı şekilde kabak tatlınızı fırında pişirerek de çok hoş bir tat elde edebilirsiniz.

Kabak tatlısını yaklaşık 45 dakika içerisinde pişirebilirsiniz.

KABAK TATLISININ YANINA EN İYİ NE GİDER?

Kabak tatlısını taze demlenmiş çay veya şekersiz Türk kahvesiyle yiyebilirsiniz. Şekerli çay veya kahve içmeniz önerilmez. Genel olarak kabak tatlısı çok fazla şeker içerdiği için uzmanlar şekerli çay veya kahveyi önermiyor.