Jîna Mahsa Amini’nin anısına Los Angeles’ta kavşağa “Jin, Jiyan, Azadi” adı verildi

Los Angeles kenti yönetimi İran’da geçen yıl gözaltındaki ölümü kitlesel eylemleri başlatan Jîna Mahsa Amini’yi onurlandırdı. İranlı Kürt kadının anısına kentteki bir kavşağa eylemlerin ana sloganı “Jin, Jiyan, Azadi” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) adı verildi.

Jîna Mahsa Amini’nin anısına Los Angeles’ta kavşağa “Jin, Jiyan, Azadi” adı verildi
Yayınlama: 13.09.2023
A+
A-

ABD’nin Los Angeles kentinin Belediye Meclisi salı günü yaptığı oylamada, yaklaşık bir yıl önce İran’da “ahlak polisinin” gözaltısındaki ölümü ülke çapında aylarca süren protestolara yol açan Jîna Mahsa Amini’nin anısına kentteki bir kavşağa eylemlerin sloganı haline gelen “Jin, Jiyan, Azadi” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) adının verilmesini kararlaştırdı.

Kent Konseyi’nin internet sitesinde yer alan oylama kaydına göre, Westwood Bulvarı ile Rochester Caddesi’nin kesiştiği, çok sayıda İranlı işletmeya ev sahipliği yapan bölgedeki kavşağın adı Amini’nin anısına “Kadın, Yaşam, Özgürlük Meydanı” olarak değiştirilecek. ABD’nin en kalabalık ikinci şehri olan Los Angeles yaklaşık 138 bin kişilik bir İranlı topluluğa ev sahipliği yapıyor.

Amini’nin ölümünün ardından aylarca süren hükümet karşıtı protestolar, İran yetkililerine karşı son yılların en büyük muhalefet gösterisine dönüşmüştü. İranlı yetkililer eylemleri güç kullanarak bastırmış, yüzlerce eylemci öldürülürken binlercesi gözaltına alınmıştı. Eyleme katılanların bazıları çeşitli suçlardan idam cezasına çarptırılmıştı.

Haber Merkezi