İYİ Parti İl Başkanı Dr. Hasanoğlu: “Bu zamlar ekonomide iflasın ilanıdır”

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, son yapılan ÖTV zamlarının etkisinin akaryakıt başta olmak üzere pek çok sektörde ortaya çıkmaya başladığına değinerek, “Bu kararlar, AKP iktidarının ülke ekonomisini iflas ettirdiğinin ilanıdır” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Hasanoğlu: “Bu zamlar ekonomide iflasın ilanıdır”
Yayınlama: 16.07.2023
A+
A-

Dr. Mehmet Hasanoğlu, son seçimlerden bu yana geçen iki aylık sürede meydana gelen büyük fiyat artışlarını dile getirerek AKP iktidarını eleştirdi. Benzine yapılan yüzde 70’lik zam ve Dolar’ın yüzde 35 artışı üzerinde duran Hasanoğlu, AKP’nin sorunları ötelerken vatandaşları kandırdığını ve seçim döneminde göz boyadığını vurguladı.

Dr. Hasanoğlu, iki ay öncesine kadar Dolar’ın 19.58 TL olduğunu ancak bugün 26.12 TL seviyesine yükselerek yüzde 35’lik bir artış kaydettiğini belirtti. Ayrıca, benzin fiyatlarının da aynı dönemde yüzde 70 oranında artış gösterdiğini ve 14 Mayıs’ta litre başına 21.14 TL olan benzinin şu an 35.90 TL’ye ulaştığını ifade etti. Bu yüksek orandaki fiyat artışının dünya rekoru olduğunu öne süren Hasanoğlu, AKP’nin vaatlerini yerine getiremediğini ve vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

Hasanoğlu ayrıca, emeklilerin durumunu da gündeme getirerek seçim döneminde en düşük emekli maaşının 7.500 TL olduğunu ancak bu zamana kadar yapılan yüzde 25’lik zamla birlikte hala aynı miktarın geçerli olduğunu belirtti. Bu durumu “emekliye verilen %25 zammın tek kalemde geri alınması” olarak nitelendiren Hasanoğlu, vatandaşların yaşadığı mali zorlukları dile getirdi.

ÖTV düzenlemesiyle birlikte akaryakıt fiyatlarına net %22.5 zam geldiğini söyleyen Hasanoğlu, bu zamla birlikte diğer ürünlerin fiyatlarının da arttığını ve vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılarken daha fazla maliyetle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Ayrıca, AKP’nin seçim döneminde ülkenin ekonomisinin şaha kalkacağı söylemleriyle alay eden Hasanoğlu, “Yoksa o arabalar, o dönemde verilen bu gaz ile mi çalışacak!..” şeklinde bir soru yöneltti.

Dr. Mehmet Hasanoğlu, AKP iktidarını eleştirerek, zam rekortmeni olarak nitelendirdiği iktidarın faturayı yine millete çıkardığını ve vatandaşların ağır bir şekilde ödemesi gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi