İYİ Parti Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın : “Devlet aklı tehlikenin farkında değil”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın, “Şurası bir gerçek ki, Siyasal Arapçı-İslamcı bir iktidar tarafından yönetiliyoruz” dedi. 

İYİ Parti Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın : “Devlet aklı tehlikenin farkında değil”
Yayınlama: 23.09.2023
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Göç Politikaları Başkanı Tolga Akalın, Türkiye’deki mültecilere yönelik yaptığı konuşmada devlet aklının tehlikenin farkında olmadığını söyledi.

Bir yerleşim yerinde mülteci sayısının yüzde 10’u geçmemesi gerektiğini söyleyen Akalın, “Kumpas davalarıyla ulusalcılar tasviye edildi. Önce Cumhuriyet devletinin yapısına müdahale edildi, sonra Türk milli kimliğini muğlaklaştırma başladı. Şurası bir gerçek ki, Siyasal Arapçı-İslamcı bir iktidar tarafından yönetiliyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN İÇ VE DIŞ GÖÇ SORUNU VAR

BM raporlarına göre, önümüzdeki süreçte dünyada 218 milyon insanın yer değiştireceğini, 110 milyon kaçak göçmenin ise Türkiye üzerinden batıya yöneleceğinin ön görüldüğünü söyleyen Akalın, yanlış politikalar nedeniyle Türkiye vatandaşlarının da ülkeyi terk ettiğini ve iç göç sorununun ortaya çıktığını dile getirdi.

GÖÇ MESELESİ ERDOĞAN’IN RÜŞVETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıksız bir siyasal İslamcı olduğunu ifade eden Akalın, “Bu göç meselesi esasen Erdoğan’ın kendi zaaflarına karşılık batıya verdiği rüşvettir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin çoğunun yerleşik düzene geçtiğini, yüzde 60,8’inin dönmek istemediğini vurgulayan Akalın, toplam mülteci sayısının ise bilinmediğini dile getirdi.

Akalın, İYİ Parti’nin mültecilere yönelik politikalarını da şöyle açıkladı:

-Her hal ve şartta uluslararası hukuk çerçevesinde geri gönderilecekler. Nereden girdiyse o ülkeye gönderilecek.

-20 ilde geri gönderme merkezleri kuracağız.

-Önleyici Göç İlkemiz uyarınca, olayı kaynak ülkede, bizim ülkemizin sınırlarına girmeden sorunu çözeceğiz.

-Suriyeliler 3 yıl içinde, kaçak göçmenler 1 yıl içinde gönderilecek. Gönderim işlemleri Haziran-Eylül ayları arasında yapılacak. Yaz aylarında olması insani duyarlılıkla ilgilidir. Fakat Planlama o çerçevede yapılıyor.

-Hudut güvenliği tam olarak sağlayacak tedbirler alınacak.

-AB fonları ile ilgili programları, göçü özendiren kapsamdan çıkaracağız.

-Vatandaşlık verilenleri inceleyeceğiz. Usulsüzlük olanları iptal edeceğiz. Yapanlar hakkında da hukuki işlem yapacağız.

Haber Merkezi