İstanbul Valiliği: Halka açık alanlarda içki içmek yasaklandı

İstanbul Valisi Davut Gül’ün imzasıyla alınan kararda, halka açık alanlarda içki içmenin yasaklandığı duyuruldu.

İstanbul Valiliği: Halka açık alanlarda içki içmek yasaklandı
Yayınlama: 30.08.2023
A+
A-

İstanbul’da valilik kararıyla halka açık alanlarda içki içmek yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak ise çevrenin rahatsız edilmemesi ve olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal verilmemesi olarak gösterildi.

 

İstanbul Valisi Davut Gül’ün imzasıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmelerin dışında park, piknik ve mesire alanı, sahil bandı, plaj vb alanlarda çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek amacıyla alkol satışı ve tüketilmesinin önlenmesi,

Bahsi geçen yerlerde emniyet/jandarma ve zabıta birimleri tarafından sorumluluk alanlarında etkin bir şekilde denetimlerin yapılarak asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan verilmemesi, Kanun, Yönetmelik ve Genel Emir hükümlerine uymayan kişiler ve işletmeler hakkında yasal işlem yapılması,

Hususlarında konunun sıralı/sorumlu amirler ve yerel yönetimlerce titizlikle takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususu ilanen tebliğ olunur.”

YASAĞA UYMAYANA 617 LİRA PARA CEZASI

Açıklamada, yasak kararının ayrıntılarına da yer verildi. Buna göre, halka açık alanlarda içki tüketenlere 617 lira para cezası uygulanacak. İçki kullanan kişinin sarhoş olması halinde, kişinin sarhoşluğu geçene kadar ‘kontrol altında’ tutulacak.

KABAHATLER KANUNU’NA GÖRE YASAK DEĞİLDİ

31 Mart 2005 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kabahatler Kanunu’na göre, açık alanda içki tüketmek yasak değildi. Mevcut kanunda yalnızca ‘başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunulması’ durumu belirtiliyordu. Bu kişilere ise idari para cezası verileceği ve kişideki sarhoşluk etkisi geçene kadar ‘kontrol altında’ tutulacağı belirtiliyordu.

Haber Merkezi