ISS’te görevli üç astronot ve bir kozmonot Dünya’ya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan üç astronot ve bir kozmonot Dünya’ya döndü. Dünya’ya dönen mürettebat arasında uzay yürüyüşü yapan ilk Arap olarak tarihe geçen Sultan en-Neyadi de bulunuyor.

ISS’te görevli üç astronot ve bir kozmonot Dünya’ya döndü
Yayınlama: 05.09.2023
A+
A-

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) çalışma yürüten üç astronot ve bir kozmonot bugün erken saatlerde Dünya’ya döndü. ABD’nin Florida eyaletine bağlı Jacksonville kenti açıklarında okyanusa düşen SpaceX kapsülleri, uzay yürüyüşü yapan ilk Arap olarak tarihe geçen Sultan en-Neyadi’yi de taşıyordu. Altı ay sonra görevden dönenler arasında NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren Hoburg’un yanı sıra Rus kozmonot Andrei Fedyaev de bulunuyordu.

Kötü hava koşulları nedeniyle bir gün gecikmeyle gerçekleşen inişten önce açıklama yapan mürettebat, sıcak duş, dumanı tüten bir fincan kahve ve okyanus havası özlemi içinde olduklarını söyledi. Kapsül Cape Canaveral üzerinde gökyüzünde süzülerek Jacksonville yakınlarındaki iniş noktasına doğru ilerlerken muhteşem bir gece yarısı gösterisi sundu.

Öte yandan, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasının geçen hafta uzaya fırlattığı astronotlar, dönen mürettebatın yerine göreve başladı. Bu ay, yaklaşık bir yıldır ISS’te olan iki Rus kozmonotun ve bir ABD’li astronotun da Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Haber Merkezi