İspanyol arama kurtarma görevlisi: Enkazlara iş makinesi sokuyorlar

Maraş depremlerinin ardından deprem bölgesine gelen uluslararası arama kurtarma ekipleri ülkelerine dönmeye başladı. İspanyol devlet televizyonuna konuşan bir arama kurtarma görevlisi “Devletin enkazlara iş makinelerini sokmaya karar verdiğini” söyledi.

İspanyol arama kurtarma görevlisi: Enkazlara iş makinesi sokuyorlar
Yayınlama: 15.02.2023
A+
A-

Maraş depremlerinin ardından hükümetin yaptığı uluslararası yardım çağrısı üzerine deprem bölgesine intikal eden yabancı arama kurtarma ekiplerinin bir bölümü, çalışmalarını sonlandırarak ülkelerine geri dönüyor. İspanyol ve Slovak arama kurtarma ekipleri üyeleri dönüş yolunda İspanya devlet televizyonu RTVE’ye konuştu.

‘DEPREM BÖLGESİNDE TAM BİR İNSANİ KRİZ VAR’

İspanyol arama kurtarma ekibinde görev yapan Pedro Frutos, “Devletin enkazlara iş makinelerini sokmaya karar verdiğini” söyledi. Frutos, “Bunun zaman kazanmak anlamına geleceğini ama aynı zamanda enkaz altındaki birçok insanın da ölümüne yol açacağını” vurguladı.

İspanyol görevli, “Biz bunun bir parçası olmayacağız” ifadelerini kullandı. İspanya’nın Sevilla kentinden deprem bölgesine gelen arama kurtarma görevlisi Juan Francisco Guiérrez Zazo ise bölgedeki koordinasyonsuzluğa dikkat çekerek, “Hükümet daha sağlıklı bir organizasyon yapabilseydi ellerindeki imkanlardan çok daha iyi faydalanabilirdi” dedi.

Slovakya arama kurtarma ekibinden bir görevli de enkazlara iş makinelerinin sokulduğunu doğrulayarak, bölgede tam bir insani krizin yaşanmakta olduğunu belirtti. RTVE haberinde, depremzedelerin birçok bölgede arama kurtarma çalışmalarının sonlandırılmasından yakındığını dile getirdi.

BAZI BÖLGELERDE ENKAZLARA İŞ MAKİNELERİ GİRMEYE BAŞLADI

Almanya, Polonya, Yunanistan, İspanya ve Slovakya gibi pek çok ülkenin arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sonlandırarak ülkelerine geri dönerken, Rusya’dan da enkazlara iş makinelerinin sokulmasıyla birlikte uluslararası ekiplerin arama kurtarma çalışmalarının durduğunu doğrulayan bir açıklama geldi. Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Rus arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarının sona erdiğini belirterek bölgeye enkazın kaldırılması için artık ağır iş makinelerinin geldiğini söyledi. Rus Bakan, “Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Putin, Acil Durumlar Bakanlığının arama kurtarma ekiplerini geri çekmeye karar verdi” dedi.

Haber Merkezi