İspanya, Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya Başbakanı Sanchez, Filistin devletini resmen tanıyan kararnamenin ilerleyen saatlerde onaylanacağını duyurdu.

İspanya, Filistin devletini resmen tanıdı
Yayınlama: 28.05.2024
A+
A-

İspanya Başbakanı Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız” ifadelerini kullandı. Sanchez’in başbakanlık kabinesinin Filistin’i devlet olarak tanıyan bir kararnameyi bugün kabul etmesi öngörülüyor.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares pazartesi günü Brüksel’de yaptığı açıklamada, ”Filistin devletini tanımak Filistin halkı için adalet demektir” demişti.

Bugün, İspanya’nın yanı sıra Norveç ve İrlanda hükümetlerinin de Filistin devletini resmi olarak tanıması bekleniyor. Press Association’ın bildirdiğine göre İrlanda parlamentosunda özel bir oturum düzenlenecek. İrlanda’daki Filistin Misyonu büyükelçiliğe dönüştürülecek ve İrlanda’ya bir Filistin büyükelçisi atanacak. Dublin’deki mevcut Büyükelçi Jilan Wahba Abdelmecid, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İrlanda Parlamentosu’nda Filistin bayrağının dalgalandığını görmek için sabırsızlanıyorum. Bu büyük bir an” ifadelerini kullanmıştı.

İspanya, İrlanda ve Norveç’in attığı adımla BM’nin 193 üye ülkesinden 145’i Filistin devletini tanımış olacak.

Haber Merkezi