İngiliz bilim insanları açıkladı: Eris varyantının ‘olağandışı’ belirtileri

İngiliz bilim insanları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de de tespit edildiğini açıkladığı Covid-19’un Eris varyantının pek bilinmeyen belirtilerini açıkladı.

İngiliz bilim insanları açıkladı: Eris varyantının ‘olağandışı’ belirtileri
Yayınlama: 28.09.2023
A+
A-

Dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne sebep olan korona virüsü salgını, son dönemde Eris varyantıyla yayılmayı sürdürüyor. Bilim insanları ve uzmanlar, Eris varyantına karşı vatandaşların dikkatli olması çağrısında bulunurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bir süre önce bu varyantın Türkiye’de tespit edildiğini duyurmuştu.

Sözcü’nün aktardığına göre İngiliz medyası, ülkede son dönemde sayıları artan Eris varyantı vakalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. İngiltere merkezli ZOE Sağlık Araştırması Grubu tarafından elde edilen verilere göre şu an Covid-19’un en yaygın belirtileri de sıralandı.

Buna göre burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı ve hapşırma gibi belirtiler öne çıkan hastalık işaretleri arasında yer alıyor.

Fakat İngiliz Mirror gazetesi, bazı “olağandışı belirtilerin” de hastalar arasında yayıldığına dikkat çekti.

Mirror gazetesi bu belirtileri şu şekilde sıraladı:

– Deri döküntüsü
– Ağızda veya dilde değişiklikler- ağızda şişme ve dilde veya ağız ve dudakların iç yüzeyinde ülserler gibi
– Kızarmış ve ağrılı el veya ayak parmakları
– İshal
– Boğuk bir ses
– Kaşıntılı veya kırmızı gözler

Bedfordshire Üniversitesi’nde Kamu Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Chris Papadopoulos da Eris varyantının etkisinin kişiden kişiye değiştiğini söyledi. Dr. Papadopoulos, “Bağışıklık sistemi, aşı durumu ya da daha önce Covid-19 geçirmek bile hastalığın seyrini değiştiriyor” dedi.

Haber Merkezi