İmar barışı mağdurları Bursa’dan seslendi: Rantçı değiliz, dar gelirliyiz

İmar Barışı Mağdurları Platformu bugün Fomara Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyerek yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesine tepki gösterdi.

İmar barışı mağdurları Bursa’dan seslendi: Rantçı değiliz, dar gelirliyiz
Yayınlama: 22.01.2023
A+
A-

İmar Barışı Mağdurları Platformu bugün Bursa’da Fomara Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kendilerine verilen yapı kayıt belgesinin iptal edilmesine tepki gösterdi.

2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan İmar Barışı yasasından sonra gerekli başvuruları yaptıklarını ve kısa süre içinde yapı kayıt belgelerini ilgili bakanlıktan aldıklarını söyleyen İmar Barışı Mağdurları Platformu Bursa Şube Başkanı İbrahim Hacıoğlu, bu belge ile evlerinin aboneliklerini açtırdıklarını ve her türlü eksikliklerini giderdiklerini ifade etti.

“HEM EKONOMİK HEM PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLENDİK”

Pandemi sürecinde yapı kayıt belgelerine onay veren bakanlığın bu belgeleri iptal ettiğini dile getiren Hacıoğlu, “Bu iptallerden sonra mağduriyetimiz yıkımlar, para cezaları ve mahkemeler ile devam etmiş, imar cezaları, gelen yıkım tebliğleri insanları hem ekonomik hem de psikolojik olarak çok yıpratmış ve yıpratmaya devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

İmar barışıyla ilgili son başvuru ve ödeme tarihlerinde yaşanan kafa karışıklığına dair konuşan Hacıoğlu, “İmar barışının son başvuru ve ödeme tarihlerinin iki defa uzatılması yanlış anlaşılmalara neden olmuş şöyle ki ödeme ile başvuru süresi uzatılınca 31.12.2017 tarihinin de uzatıldığı doğal olarak düşünülmüştür. Bakanlığın imar barışı reklam filmlerinde ve tanıtım broşürlerinde de 31.12.2017 tarih vurgusu asla yapılmamıştır. Acaba Türkiye’nin her ilinde böyle mağduriyetler yaratan bu ihmaller zinciri normal midir?” diye sordu.

“RANTÇI, FIRSATÇI DEĞİLİZ”

Hacıoğlu şunları söyledi:

“Yalan beyan nedeniyle hakkımızda suç duyurusu yapıldı ancak savcılarımız bu suçun oluşmadığını beyan ederek yalan beyanla suçlanan vatandaşlar hakkında takipsizlik kararı vermişlerdir. Bu bile yasanın bir eksikliği, yanlış anlaşılmalara kapı araladığı ve hukuka aykırı uygulamaların delili ve göstergesidir. Şunun ısrarla vurguluyoruz ki bizler rantçı, fırsatçı değiliz. Çoğumuz emekli, kendi yuvasının derdinde olan dar gelirli insanlarız. Bazılarımız belgelerinin iptal edilme haberini muhtarın yazısıyla öğrenmiş orta ve ileri yaşta olup bir kısmımız ise son başvuru süresini gün farkıyla kaçırmış veya ücretini maddi imkânsızlık yüzünden o an ödeyememiş dar gelirli insanlarız.”

Haber Merkezi