CHP’li Toprak: İktidarın sandık oyunlarını bozacağız

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Yüksek Seçim Kurulu’nun üyelik seçimlerinde pazarlık yapıldığını söyleyerek, “bu oyunları, planları bozacağız” dedi.

CHP’li Toprak: İktidarın sandık oyunlarını bozacağız
Yayınlama: 30.01.2023
A+
A-

Haftalık değerlendirme raporunu yayımlayan CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yönelik eleştirilerde bulundu. YSK’nin üyelik seçimlerinde siyasi pazarlıklar yapıldığını belirten Toprak, “Böyle seçilmiş bir YSK’den, dürüst, adil, tarafsız ve eşit bir seçim yöneteceğine inanmamız isteniyor. İnanmıyoruz. Seçim ve sandık güvenliğini kendi gücümüzle sağlayacağız. Sandıkları ve oyları patlatarak tüm hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, planları ve oyunları bozacağız” değerlendirmesini yaptı.

Toprak değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “YSK üye seçimlerinde adayların İskenderpaşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Hak Yolcular vb. cemaat mensubiyetlerine, AK Parti-MHP yakınlığı ve siyasi çizgisine göre parti desteklenmesi ve bunların apaçık yazılıp çizilmesi, kimsenin bundan rahatsızlık duymayıp sessizlikle geçiştirilmesi ne adalet ne vicdani olarak kabul edilemez. Böyle seçilmiş bir YSK’dan, dürüst, adil, tarafsız ve eşit bir seçim yöneteceğine inanmamız isteniyor. İnanmıyoruz. Seçim ve sandık güvenliğini kendi gücümüzle sağlayacağız. Sandıkları ve oyları patlatarak tüm hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, planları ve oyunları bozacağız.”

SİYASİ İSTİSMAR

“Başörtüsüne anayasal güvence için anayasa değişikliği teklifini TBMM gündemine getiren iktidar, anayasanın açık ve somut hükmüne rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez adaylık tartışmalarıyla gerçekte ‘anayasayı çiğnemekte sakınca görmediğini ve siyasi samimiyetsizliğini’ sergiliyor. Her iki konu da iktidar ittifakının ‘siyasi istismar ve mağduriyet’ planının parçalarıdır.”

“Öncelikle olağan gününden önce yapılan her seçim, erken seçimdir. Seçimin güncellenmesi diye bir kavram olmadığı gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘mevsimsel nedenlerle’ seçimin haziran ayından mayısa çekilmesini gündeme getirmesi de çaresizliğin ve kamuoyunu aldatma çabasının ifadesidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 seçimi ağustos ayında, ikinci kez seçildiği 2018 seçimi 24 Haziran’da yapıldı. Üstelik normal zamanında olsaydı 3 Kasım 2019’da yapılacak cumhurbaşkanı seçimini 24 Haziran 2018’e erkene alan da mevcut ittifak ortakları idi. Artık seçimi kaybetme paniğiyle her türlü algı senaryosuna saldıran Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidarın istismar ve mağduriyet planları, amaçları, kamuoyunda ve seçmen nezdinde inandırıcı olmadığı gibi oy karşılığı da yoktur.”

Haber Merkezi