İkinci Dünya Savaşı’nda kayboldu: 80 yıl sonra kalıntıları bulundu

1943 yılından beri kayıp olan pilota ait kalıntılar bulundu. Kazadan 80 yıl sonra adli tıp uzmanlarınca yapılan araştırmada, Gilbert Haldeen’e ait olduğu belirlenen kalıntılar açıklandı.

İkinci Dünya Savaşı’nda kayboldu: 80 yıl sonra kalıntıları bulundu
Yayınlama: 19.11.2023
A+
A-

İkinci Dünya Savaşı’nda bombardıman uçağıyla Kuzey Afrika’dan göreve çıktığından beri kayıp olan Gilbert Haldeen’e ait kalıntılar bulundu.

Adli tıp uzmanları, o dönemde 27 yaşında olan kayıp İkinci Dünya Savaşı pilotu Gilbert Haldeen Myers’ın kalıntılarını, 80 yıl sonra uçak enkazı ile birlikte tespit etti. Teğmen Myers’ın, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana kayıp olan 72 bin ABD personelinden biri olduğu belirtildi.

1947’DE BULUNAMAMIŞTI

Temmuz 1943’te bir bombardıman uçağıyla Kuzey Afrika’dan göreve çıktığından beri kayıp olan Myers, Tunus’tan 6 kişilik mürettebatıyla havalanmıştı. Sicilya’daki Sciacca Havalimanı’na saldırmak üzere yola çıkan ‘B-25 Mitchell’ uçağı, hedefin 2.4 kilometre kala düşürülmüştü. O zamanki görgü tanıkları, mürettebattan birinin kazadan önce kurtulduğunu bildirmişti. 1947’de araştırmacılar Sciacca yakınlarında arama ve kurtarma operasyonları yürütmüş ancak 2. Teğmen Myers’ı bulamamışlardı.

EKİP, YILLAR SONRA YENİDEN DENEDİ

Kazadan 80 yıl sonra, Cranfield Üniversitesi’nin Çatışma Yaralılarını Kurtarma ve Tespit Etme ekibinden (CRICC) ve ABD Savunma Savaş Esirleri/MIA Muhasebe Ajansı’ndan (DPAA) adli tıp uzmanları, yeniden denemek için Sciacca’ya gitti. Cranfield Adli Tıp Enstitüsü Arkeoloji ve Antropoloji bölümünde kıdemli öğretim görevlisi Dr. David Errickson, şu ifadeleri kullandı: “2’nci Teğmen Myers’ın kalıntılarının bulunması, yalnızca uygun bir askeri törenle cenaze törenini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda ailenin bulunan her türlü kişisel eşyayı almasına da olanak tanıyor. En önemlisi, kayıp veya öldürülenlerin aileleri için bir cevap sağlıyor.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.