IIF’den Merkez Bankası’na yönelik faiz öngörüsü

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) CEEMEA Araştırma Birimi Müdürü Uğraş Ülkü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarınki toplantısında politika faizini 250 baz puan artıracağını öngördü.

IIF’den Merkez Bankası’na yönelik faiz öngörüsü
Yayınlama: 19.07.2023
A+
A-

Goldman Sachs analistlerinin TCMB toplantısına ilişkin tahmin yapmaktan kaçınmasının ardından, IIF’nin 250 baz puanlık artırım tahmini, TCMB’nin izleyeceği yolun yatırımcılar tarafından anlaşılması için oldukça önemli gözüküyor.

Özellikle yabancı kurumların penceresinden TCMB’ye baktığımızda Goldman Sachs, PPK’dan çıkan kararı belirsizlik yüzünden tahmin etmekten kaçınacaklarını söylemişti.

CEEMEA Araştırma Birimi Müdürü Uğraş Ülkü ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, TCMB’nin perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda faizleri 250 baz puan artırarak yüzde 17,50 seviyesine çekeceğini ve bu şekilde 24 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 19’un altında kalacağını öngördü.

Ayrıca, 500 baz puanlık bir faiz artışının, beklenen enflasyona göre pozitif reel faiz sağlayarak enflasyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini aktardı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yarın saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Geçen ay yüzde 15’e çıkarılan faizin yarın da 500 baz puan artırılarak yüzde 20’ye yükseltilmesi bekleniyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 25 ile 50 arasında yer alıyor.
Haber Merkezi