Hiranur Vakfı’ndaki cinsel istismar davası başladı: Tarikatçılar tekbir getiriyor

H.K.G’nin Hiranur Vakfı’nda 6 yaşından itibaren maruz kaldığı cinsel istismara dair açılan dava bugün başladı. Çok sayıda baro başkanı ve avukat, duruşmaya müdahillik talebinde bulunuyor. Adliye dışında ise yüzlerce cemaat müridi, tekbir sesleri getiriyor.

Hiranur Vakfı’ndaki cinsel istismar davası başladı: Tarikatçılar tekbir getiriyor
Yayınlama: 30.01.2023
A+
A-

H.K.G’nin Hiranur Vakfı’nda 6 yaşından itibaren maruz kaldığı cinsel istismara dair açılan dava bugün başladı. Çok sayıda baro başkanı ve avukat, duruşmaya müdahillik talebinde bulunuyor. Adliye dışında ise yüzlerce cemaat müridi, tekbir sesleri getiriyor.

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nda 6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz bırakılan H.K.G. davası bugün İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza’da başladı. Duruşmaya çeşitli baro başkanları ile siyasi parti temsilcileri, kadın dernekleri katıldı. Adliye dışında toplanan İsmailağa cemaati müritleri, tekbir getirerek özgürlük talebinde bulunuyor.

Saat 11.00 itibariyle başlayan duruşmada mahkeme başkanı iddianameyi okumadı. SEGBİS’in açılmadığı duruşmada avukatlar, yapılanların yasalara aykırı olduğunu söyledi. Avukatlar, heyetin müdahillik taleplerini reddedip iddianameyi okumadan ret kararı vermesinden endişeli. Gizlilik kararı verilip iddianame okunmadan duruşmanın kapatılması kaygısı var.

Avukatların müdahilik talepleri reddedildi. Duruşmanın kapalı yapılmasına karar verildi.

Müdahillik talebinde bulunanlar arasında TİP, CHP, HDP’nin yanı sıra Akp İstanbul İl Teşkilatı yer aldı.

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin, babasının kendisini altı yaşındayken, o dönem 29 yaşında olan Kadir İstekli ile imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ ve çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi olması üzerine yaşananlar ortaya çıkmıştı.

İddianamede H.K.G.’nin ifadeleri de yer aldı. H.K.G. imam nikahı kıyıldıktan bir gün sonra, Kadir İstekli’nin cinsel istismarına maruz kaldığını anlatarak 13 yaşındayken nişan, 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapıldığını ve düğünden sonra Kadir İstekli ile aynı evde yaşamak zorunda kaldığını belirtmişti.

Düğünden dört ay sonra, 17 Ağustos 2012’de H. K. G. adetlerinde düzensizlik olduğu için annesi tarafından doktora götürüldü. Çocuğa istismarı anlayan doktor polise haber verdi. Savcılık soruşturma başlattı. Soruşturmada ilk olarak H.K.G.’nin doğum raporunun istenmesi gerekiyordu ama savcılık bunu talep etmedi. H.K.G.’yi kemik yaşının tespiti için Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne sevk ettiler. İddiaya göre, hastanede tarikat tarafından yapılan hazırlıkla H. K. G.’nn yerine 21 yaşındaki bir kadın kemik testine sokuldu. Ardından da dosyada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

H.K.G. 18 yaşına geldiğinde resmi nikah kıyıldı. Bu dönemde tanıştığı bir kadın doktor, çocukluğundan itibaren yaşadıklarının tecavüz olduğunu kendisine anlattı. Bu yıllarda gizlice kullandığı sosyal medyada tanıştığı bir kadın da H. K. G’ye dava açması ve Kadir İstekli ile konuşmalarının ses kaydını almasını önerdi.

Ses kaydını almasına rağmen hemen dava açmayan H. K. G. 30 Kasım 2020’de İstanbul Anadolu Savcılığı’na gitti ve şikayetçi oldu. Kaydettiği konuşmanın yanı sıra fotoğraflar savcılığa sundu. Altı yaşında, üzerinde gelinlik ve yanında 29 yaşındaki Kadir İstekli’nin de olduğu fotoğraf dahil İstekli ile çekilen fotoğraflar, kaydettiği ses kaydını dosyaya ekledi.

Kadir İstekli ile H.G.K’nin anne ve babası ifadelerinde H.K.G.’nin 16 yaşında nişanlandığını ve 17 yaşında evlendiğini savundular. Altı yaşında evlendirilmediğini ve tecavüze uğramadığını öne sürdüler. Bu kez savcılık H.K.G.’nin doğum kaydını Sapanca Nüfus Müdürlüğü’nden istedi. O soruşturma kapsamında kemik yaşı ile ilgili sahtecilikle ilgili de savcılık tarafında suç duyurusunda bulunuldu.

H.K.G. ailesinden de şikayetçi olarak evi terk etti ve Kadir İstekli’den boşandı ancak iki yıl boyunca şikayetiyle ilgili dava açılmadı.

İddianame 30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından tamamlandı. İddianamede Kadir İstekli, tarikat lideri baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatma Gümüşel’in zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerini belirtildi. Üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ayrıca savcı, Kadir İstekli için cinsel saldırı suçundan da ceza talep etti.

Haber Merkezi